30 Ekim Pazar günü saatlere dikkat

30 Ekim Pazar günü saatlere dikkat

Kış saati uygulaması kapsamında bu pazar gününe dikkat! 30 Ekim Pazar günü tarihinde saatlerinize dikkat edin. Kış saati yok ama...

28 Ekim 2016 - 10:25

Her sene alışılagelmiş yaz saati ve kış saati uygulamaları Bakanlar Kurulu kararı kapsamında gün ışığından daha fazla faydalanması amacıyla yaz saatinde bırakılmış ve uygulama sonlandırılmıştı. Şimdi kış saati zamanı geldi ve uzmanlar 30 Ekim Pazar günü saatlerimize dikkat edilmesi gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

Uyarılarda söz konusu olan cihazlar ise akıllı telefonlar ve otomatik olarak kış saatine geçen bilgisayarlar ve tüm akıllı teknoloji ürünü cihazları kapsıyor. Her kış saati uygulamasında otomatik olarak değişen akıllı teknoloji ürünü cihazlar 30 Ekim Pazar günü geçiş yapacağı ifade ediliyor. BU kış saatine geçişte saatlerde yanılma olasılığı oldukça yüksek. Manuel ayarlamalar gerekebilir Akıllı telefonlarda farklı bir moda geçilebilir. Uyarılar haklı ve Pazar sabahı uyandığınızda saatlerin kış saati uygulaması gereği otomatik olarak geçiş yapmış olarak uyanabilirsiniz. BU olasılığı akıllı ccihazlarınızda önceden bir ayar yapmak suretiyle önleyebilir veyahut manuel olarak bu sorunu çözmeniz mümkün.

Mevzubahis şimdilik gelen bilgilere göre  50 milyon adet mobil cihaz, pazar günü saatini otomatik olarak 1 saat ileri alacağı ön görülüyor. Şimdiden bu ciddi sorun için iletişim operatörleri şebeke ve baz istasyonlarında saati güncel tutarak önlemlerinin alınmaya başlandığı bilgileri gelirken, yinede her ihtimal göz önünde bulundurularak uzmanlar tarafından uyarılar yapılıyor. Ancak işletim sistemleri ve cihaz üreticilerinin saatlerde ise manuel olarak elle bir güncelleme yapılması gerekebileceği kaydedildi.

Bu cihazlarda yapılacak olan güncellemeler işletim sistemlerinde saat ayarı, ‘otomatik’ yerine ‘manuel veya elle’ olarak seçimi yapılmalı ve şimdiden bu işlemin yapılması tavsiye ediliyor. Ancak riske atmamak için ise pazar günü televizyonların gösterdiği saati kontrol etmekte fayda olacabeceği konusunda vatandaşın çek etmesi açısından oldukça faydalı bulunuyor. Neredeyse yüzde 80'leri bulan bilgisayar ve tablet gibi cihazlarda bulunan Windows işletim sistemli bilgisayar ve sunucularda ise güncellemelerin yapılması halinde ise saatler doğru ayarda korunacağı gelen bilgiler arasında.

Siz siz olun şimdiden akıllı cihazlarınıza gerekli işlemleri yaparak bu sorundan kurtulun. Neme lazım o sabah gerçekleştirmek isteyeceğiniz işlerinizde hayal kırıklığına aksaklıklarla başlamanız olası bir durum!

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..