50 Bin TOKİ konutu yetmedi! Acil dönüşüm ile 300 bin konut yapılacak

TOKi konutlarına rekor başvuru gelince yeni projeler gündeme geldi. 200 Bin yeni TOKİ konutu için çalışma başlatılıyor. Bakan Kurum, acil dönüşümün şart olduğunu belirlenen bölgelerde ise ilk etapta 300 bin adet konutun hızla dönüşümünü planladıklarını açıkladı.

50 Bin TOKİ konutu yetmedi! Acil dönüşüm ile 300 bin konut yapılacak
Editör: Hakan A.
18 Mart 2019 - 07:46

Türkiye'nin gündeminde son günlerin en çok aranan konusu TOKİ konutları bulunuyor. Kısa süre içerisinde 200 bin vatandaşın başvuru yaptığı TOKİ konutları kapsamında yeni projeler de gündeme geldi. Bakan Kurum, TOKi konutları ve Kentsel dönüşüm ile alakaı önemli açıklamalarda bulundu.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 17 Mart 2019 - İstanbul


50 Bin TOKi konutu için satışlar başvuruları tam gaz devame derken, gelen talep arzın yetersizliğini ortaya koydu. TOKİ, her yıl ortalama 50 bin adet konut üretiyor. Üretilen bu sosyal konutlar dar ve orta gelir grubuna yönelik olarak Türkiye'nin pek çok ilinde hayata geçiriliyor. Son kampanya ile başvurular patlayınca, bakanlık yeni projeler için çalışma başlatmaya hazırlanıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, acil dönüşüm ile yeni dönemde ilk etapta 300 Bin konutun dönüştürüleceğini söyledi.

"Sosyal Konut Kentsel Dönüşüm" başlıklı toplantıda yaptığı konuşmasında Bakan Kurum, "Önümüzdeki süreçte 6,7 milyon konutun dönüştürülmesi gerekiyor. Bunun 1,5 milyon konutu, acil ve öncelikli dönüşüm yapılması gereken alanlar. Bu alanlara ilişkin de yılda 300 bin konut yapmak istiyoruz. 300 bin konutun yaklaşık yüzde 10'unu Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) eliyle yapacağız. Kalan kısmına da İller Bankası Genel Müdürlüğümüz ile yüzde 50'ye kadar faiz desteği vermek suretiyle, o kentsel dönüşümü yerel yönetimlerimizle yapma arzusu içindeyiz." dedi.

Yatay mimarinin önemine dikkat çeken Bakan kurum, "Yatay mimariyi, o bizim mahalle kültürü anlayışımızı, içinde yeşil alanların, sosyal donatıların olduğu o şehirleşme anlayışını tüm illerimize yapmak istiyoruz. Çünkü biz istiyoruz ki o mahalle anlayışı devam etsin, gelecek nesillere aktarılsın." diye konuştu.

TOKİ konutları için yüzde 22 indşirim kampanyası başlıyor!

Daha önce TOKİ'den ev sahibi olmuş vatandaşları yakından ilgilendiren ve her yıl gerçekleştirilen peşin ödemeye yüzde 22 oranında indirim süreci başlatılıyor. 2019 TOKİ indirim kampanyası ne zaman başlayacak sorusuna yanıt veren Bakan kurum, "TOKİ'nin 21 Mart'ta başlayacak yüzde 22 indirim kampanyasının 210 bin vatandaşı ilgilendiriyor" dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum