8 ayda yabancı yatırımcı 7 milyar $ parasını Türkiye'ye yatırdı

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi verilerine göre 2018 yılının 1 Ocak-30 Ağustos arasında 8 aylık dilimde yatırım yapan yabancı sermaye miktarı7 milyar doları aştı.

8 ayda yabancı yatırımcı 7 milyar $ parasını Türkiye'ye yatırdı
Editor: Hakan A.
13 Ekim 2018 - 07:00

Her dönemde yabancı yatırımcının ilgi odağı olduğu Türkiye'ye yatırımlar akmaya devam ediyor. 2018 yılı 8 aylık dönemini kapsayan yatırım tutarına ilişkin açıklama geldi. Yabancı yatırımcı 2018'de Türkiye'piyasalarına ne kadar para yatırdı sorusunun cevabını Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi verdi.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, Ocak-Ağustos dönemlerini kapsayan yabancı yatırımcı istatistiklerini açıkladı. Hain darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz 2016'dan sonra yapılan saldırıların artması, ekonomide çarkların dönmesini engellemedi. Yabancı yatırımcı güven içerisinde parasını Türkiye ekonomisine yatırmaya devam etti. Kur saldırıları, derecelendirme kuruluşlarının yalan yanlış beyanları ile ekonomiyi ve Türkiye ekonomisini kötülemeye çalışmaları sonuçsuz kaldı.

Yabancı yatırımcı Türkiye'ye güvenmeye devam ederek, parasını yatırdı. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut, Türkiye ekonomisine yapılan yatırımlara ilişkin yaptığı açıklamasında, "Ağustos ayı itibarıyla baktığımızda, ülkemize 7 milyar dolara yakın yatırım girdi. Bu, 2017'deki rakamla aşağı yukarı aynı. Ekonomik gelişmeler göz önüne alındığında, geçen seneye göre bir düşüş olmaması önemli fakat ülkemizin potansiyelinin doğrudan yatırımlar adına çok daha yüksek olduğunu düşünüyoruz. Dolayısıyla daha fazla yatırım çekiyor olmamız lazım. 2018'i, geçen senenin rakamı olan 11 milyar doların biraz daha üzerinde kapatırız diye düşünüyoruz." dedi.

Arda Ermut, yaşanan bu gelişmeler ışığında Türkiye'nin ekonomik olarak sıkıntılı süreçlerden geçmesinin, yabancı yatırımcının gözünde Türkiye algısını değiştirmediğini belirterek, ideal politik ilişkilerin, pozitif olarak her zaman yatırımlara yansıyacağını söyledi.

Ermut, "Yatırımcıların öncelikleri; kendi rakamları, gerçekler ve yatırım ortamı ile ilgili rakamlardır. Politik gelişmelerden yatırımcıların etkilenmesi, diğer bazı alanlara göre daha sınırlı... Özellikle Türkiye olarak, yatırım ortamının cazibesini koruyacak adımları atmaya devam ettiğimiz, reform süreçlerimizi, yapısal değişiklikleri, atılması gereken ekonomik adımları atmaya devam ettiğimiz sürece siyasi ilişkiler ne olursa olsun ülkemize yatırım çekmeye devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Kaynak: Sabah/AA