Acımayın, şikayet ve ihbar edin! MASAK, Koronavirüs (Kovid-19) fırsatçılarına inceleme başlattı!

Türkiye'nin ilk Koronavirüs hastasının resmi olarak duyurulmasının hemen peşinden sahaya fırsatçılar indi. Bakanlık ve MASAK hızla sahaya inerek cezaları yapıştırmaya başladı! Koronavirüs (Kovid-19) bahanesiyle gıdalara, temel ihtiyaç maddelerine, hijyen ürünleri ve bazı tıbbi ekipmanlara fahiş fiyatla satış yaparak fırsatçılık yapanlara cezalar kesiliyor.

Acımayın, şikayet ve ihbar edin! MASAK, Koronavirüs (Kovid-19) fırsatçılarına inceleme başlattı!
Editör: Hakan A.
11 Mart 2020 - 23:48

Türkiye'de ilk Corona Virüs vakasının açıklanmasının peşinden tüm gündem salgın olarak bir anda değişti. Fırsatçılar ise zam üstüne fahiş rakamlarla zam yapmaya başladı. Vatandaşı isyan ettiren zamlara cezalar kesilmeye başlandığı gelen son dakika haberleri arasında. Corona Virüs salgını nedeniyle fırsatçılar iş başı yaptı. Pek çok markette fahiş fiyatlarla haksız kazanç elde etmek isteyenlere oldukça yüksek meblağlarda para cezaları kesilmeye başlanırken, diğer taraftan MASAK bu fırsatçılar için hızla harekete geçti. MASAK, temel ihtiyaç maddeleri ve bazı tıbbi ekipmanlarla ilgili olarak haksız fiyat artışı ve stokçuluk yapan firmalar hakkında inceleme başlattığını duyurdu.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 12 Mart 2020 - İstanbul


Bugün itibariyle Türkiye'de ilk resmi Korona Virüs salgını  hastalığına yakalanan vatandaşın açıklanması sonrasındaadeta bir panik havası yaşanıyor. Koronavirüs (Kovid-19) gerekçesiyle art arda zam haberleri ile vatandaş isyan ederken konu hızla gerekli birimlere iletilmeye başlandı. 

Ülkenin ekonomik güvenliğine yönelik her türlü tehdide karşı kararlılıkla mücadele edileceğinin altı çizilen Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) tarafından yapılan son dakika yazılı açıklamada, '1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 231/c maddesi uyarınca, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) gerekçe gösterilerek bazı gıdalar, temel ihtiyaç maddeleri, hijyen ürünleri ve bazı tıbbi ekipmanlarla ilgili olarak haksız fiyat artışı ve stokçuluk yapmak suretiyle haksız kazanç elde eden firmalar hakkında başkanlık tarafından re'sen inceleme başlatılmıştır.' denildi.Vatandaş ne yapacak, nereye şikayet edecek?

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) bahanesiyle ürünlere fahiş fiyatlarla satanlar için vatandaş gerekli şikayetleri hızla bildirebilir. Aşırı fiyat artışı yapan fırsatçı firmalarının hızla Alo 174 hattına bildirilmesi veya ürün etiketini cekip Ticaret Bakanlığı'nın WhatsApp ihbar hattı 0501 174 01 74 numaralı hatta mesaj olarak gönderilerek hızla harekete geçilerek gerekli bildirimin yapılması istendi.


Bakan Pekcan: Fırsatçılara göz açtırılmayacak!

Pekcan, 'Sağlık Bakanlığımızla ortak görüşümüz önce piyasanın doyuma ulaşması. Firmalarımıza da tavsiyemiz bir an önce piyasanın talebini yerine getirmesi. Bakanlık olarak, Tüketicinin Korunması Genel Müdürlüğünün görev alanında 2 bin 193 firmanın 2 bin 641 ürününü denetledik, 2 bin 180'ini soruşturma kapsamına aldık. Bugün hiçbir gereksinim olmamasına rağmen gıda ürünlerinde de fahiş fiyatlar görüyoruz. Onlar için de gereğini yapacağız. Fırsatçılara göz açtırmayacağız. Vatandaşlarımızı sakin olmaya, dedikodulara kulakları kapamaya ve resmi duyurulara kulak vermeye davet ediyoruz. Gerçekten panik yapacak bir durum yok.' ifadesini kullandı.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • mehmet öz
    10 ay önce
    ankara yenimahalle 25 mart mahallesi karayolları genel müdürlüğü sosyal tesisleri bahçesindeki halı saha yasak olmasına rağmen hala açık!