Antalya Kepez'de 4 bin 874 vatandaşın tapu heyecanı

Bakan Kurum'un katılımı ile gerçekleştirilen Antalya Kepez'de ki tapu dağıtım töreni kapsamında 4 bin 874 tapu sahiplerine teslim edildi.

Antalya Kepez'de 4 bin 874 vatandaşın tapu heyecanı
Editor: Hakan A.
03 Mart 2019 - 06:40

Antalya Kepez'de tapu sorununu ortadan kaldırılırken, tapular ise düzenlenen törenle hak sahiplerine teslim edildi. Tapu dağıtım törenine Bakan Kurum'da katıldı.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 3 Mart 2019 - İstanbul


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Antalya'daki, Mimar Sinan Kongre Merkezi'nde hak sahiplerine tahsisi yapılan 4 bin 874 tapu senedinin dağıtımı için düzenlenen Kepezaltı Santral Mahallesi Tapu Dağıtım Töreni'ne katıldı.

Antalya'da bugüne kadar 4 bin 500'e yakın konut uygulaması başlattıklarını ifade eden Bakan Kurum, bunlardan 3 bin 900'ünü tamamlayarak, hak sahiplerine teslim ettiklerini hatırlatan Kurum, okul, hastane, cami, pansiyon, sağlık ocağı, ticaret merkezi, spor salonu gibi sosyal donatıları kapsayan 40 bina ve 33 bin seyirci kapasiteli stadyumu da hizmete açtıklarını kaydetti.

Yıllardır adeta kangren olan tapu sorununun ortadan kaldırılarak vatandaşları tapuları ile kavuşturduklarını söyleyen kurum Tapularına kavuşacak vatandaşları tebrik etti. Bakan Kurum, "Yaklaşık 133 hektarlık büyüklüğe sahip bu bölge, 2014'te riskli alan ilan edilmişti. Yüzde 99,5 gibi bir oranla neredeyse tüm hak sahiplerinin muvafakati sağlanmak suretiyle kentsel dönüşüm çalışmaları başlamıştı." diye konuştu.

6 bin 500 konut ve bin 300 iş yerine ait irtifak hakkı tesisinin Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından tapu siciline işlendiğini belirten Kurum, 4 bin 874 konutun hak sahiplerine tahsisinin yapıldığını bildirdi.

Hak sahiplerine tahsisi yapılan 4 bin 874 tapu senedini vatandaşlara vermek üzere toplandıklarını vurgulayan Kurum, "QR kodlu yeni tapu senetlerimiz ile QR kodunu telefonunuza okutarak taşınmazınızın ada, parsel ve harita bilgilerine erişebilirsiniz. Vatandaşlarımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum." ifadesini kullandı.

Kepez ve Santral mahallelerinde yıllardır süregelen sağlıksız yapılaşmaya ve mülkiyet sorunlarıyla hep birlikte "dur" dediklerini aktaran Kurum, "Sağlıksız yapılaşmanın önüne geçmek istiyorsak, güvenli, nitelikli ve yaşanabilir kentler oluşturmak istiyorsak, afet riski taşıyan alanlarımızı tasfiye, yenileme ve iyileştirmeye mecburuz. Deprem ülkemizin olduğu gibi Antalya'nın da bir gerçeği. Bu manada konut alanlarımızı bir an önce inşa etmeli ve depremin vereceği zararları önleyici tedbirleri hızlıca almalıyız." ifadelerini kullandı.

Reklam


YORUMLAR

  • 0 Yorum