Arçelik-Hitachi görüşmeleri hakkında flaş açıklama

Arçelik ile Hitachi arasında satın alma görüşmelerine ilişkin son dakika açıklaması.

Arçelik-Hitachi görüşmeleri hakkında flaş açıklama
Editör: Hakan A.
14 Aralık 2020 - 08:44 - Güncelleme: 16 Aralık 2020 - 09:42
Beyaz eşya sektörünün en büyük markalarından Arçelik ile Hitachi arasında satın alma görüşmelerine dair flaş gelişme yaşanıyor. Hitachi ile satın alma görüşmelerini sürdüren Arçelik'ten yazılı açıklama yapıldı.
 
Ekonomi Haberleri  - 14 Aralık 2020 - İstanbul


Türkiye'nin dev beyaz eşya markası Arçelik ile ile alakalı son günlerde basında yer alan satın alma haberlerine dair önemli açıklama geldi.

Kamuyu Aydınlatma Platformu üzerinden yapılan açıklamada çıkan haberlere dair, Arçelik'in Hitachi markası ile yaptığı görüşmelerin sürdüğü bilgisi paylaşıldı.


Bazı basın kaynaklarında, Şirketimizin Hitachi Ltd.'nin Japonya haricindeki uluslararası beyaz eşya işinin %60 hissesini 300 milyon dolar karşılığında satın almasına yönelik görüşmeler yaptığı ve sürecin ilerlediğine dair iddialar yer almıştır.

VE DEV SATIN ALMA İŞLEMİ 16 ARALIKTA DUYURULDU

Arçelik-Hitachi arasında imzalar 300 milyon USD'ye tamamlandı.


Gelişmekte olan pazarlardaki büyüme stratejimiz doğrultusunda, şirket satın almaları, ortaklıklar ve iş birliği alternatiflerinin değerlendirilmesine yönelik çalışma ve görüşmeler Şirketimizce her zaman yapılabilmekte olup, bu değerlendirmeler sonucunda somut kararlar alınması halinde Sermaye Piyasası Kurulu'nun II-15.1 Özel Durumlar Tebliği'ne göre gerekli açıklamalar yapılmaktadır.


Bu çerçevede Hitachi Ltd ile de görüşmeler devam etmekle birlikte, konuya ilişkin olarak herhangi bir yönetim kurulu kararı alınmamış, bağlayıcı bir sözleşme imzalanmamıştır. Bu kapsamda konuya ilişkin detaylar henüz tam olarak netleşmemiş olup görüşmelerin sonuçlanarak konuyla ilgili yönetim kurulu kararı alınması ve/veya bağlayıcı sözleşme imzalanması halinde Sermaye Piyasası Kurulu'nun Özel Durumlar Tebliği'ne uygun olarak gerekli açıklamalar yapılacaktır.

Bu açıklamaya konu görüşmelere ilişkin olarak, işlemin Arçelik'e olası etkileri dikkate alınarak, Özel Durumlar Tebliği'nin 6'ncı maddesi kapsamında Şirketimiz Yönetim Kurulu'nun 28.11.2017 tarihli kararı ile verilen yetki çerçevesinde, 11.03.2020 tarihinde Genel Müdürlük tarafından işlem için verilen ön teklifin açıklanmasının, görüşmelerin tamamlanarak ilgili sözleşmelerinin imzalanmasına kadar ertelenmesine karar verilmiştir. Erteleme kararı, sürecin olumsuz yönde etkilenmemesi, Şirketimizin meşru çıkarlarının, yasal haklarının, rekabet ve pazarlık gücünün ve yatırımcılarımızın haklarının korunabilmesi amaçlarıyla alınmış olup, medyada çıkan haberler nedeniyle konuya ilişkin olarak işbu açıklama yapılmaktadır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum