Reklamı Geç
Ataşehir SPK ve BDDK binaları ile Dünyanın parası İstanbul’a...

Ataşehir SPK ve BDDK binaları ile Dünyanın parası İstanbul'a akacak

İTO Başkanı Çağlar: Dünyanın parası İstanbul'a akacak! Ataşehir'de yapımına başlanacak olan İstanbul Uluslararası Finans Merkezi (İFM) projesi kapsamında hayata geçirilecek SPK ve BDDK binalarının temelleri atılıyor.

14 Ekim 2016 - 11:33

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) öncülüğünde inşa edilecek Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) binalarına ilişkin sıcak gelişme yaşanırken, Konuya ilişkin açıklamada bulunan İTO Başkanı Çağlar, "Dünyanın parası İstanbul'a akacak" değerlendirmesinde bulundu.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 14 Ekim 2016 - İstanbul

Ataşehir’de inşaa edilecek İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’nin (İFM) kamu finansmanı fiziki altyapısında ilk temel Başbakan Binali Yıldırım’ın hazır bulunacağı ve 15 Ekim 2016 tarihinte yapılacak görkemli bir törenle temellerinin atılacağını hatırlatan İTO Başkanı Çağlar tarafından SPK ve BDDK binalarına ilişkin yapılan açıklama gelirken, “İstanbul yarın itibariyle uluslararası finans merkezi olma yolunda çok önemli bir dönemeci geride bırakacak. Finans Merkezi ile İstanbul dünyada fon akımlarının ana yollarından biri olacak. Dünyanın parası İFM ile İstanbul'a akacak" dedi.

“Finansa erişim İstanbul'da şekillenecek”

İTO Başkanı Çağlar açıklamasında, "Yıllardır el birliği ile geliştirdiğimiz küresel İstanbul markasının finans ayağı da böylece tamamlanmış olacak. İstanbul; Londra, Frankfurt, New York gibi önemli bir finans merkezi haline dönüşecek. FM’de Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank gibi dev kamu bankalarının sağlayacağı finansal hareketliliğin yanı sıra BDDK, TMSF, SPK gibi otoritelerin varlığı İstanbul'un bir küresel finans merkezi olma vizyonuna ciddi katkı sağlayacak. Kamu ve özel sektörün finans politikalarını ve stratejilerini belirleyip uyguladığı merkezlerden biri İstanbul olacak" dedi.

Çağlar konuşmasında ayrıca, İstanbul’un Avrupa ve Asya’yı birleştiren köprü olmasının yanında 4 saatten kısa bir süre içinde 56 ülkeye uçuş imkanı sunacak.

İbrahim Çağlar, Ataşehir'de yükselecek Finans Merkezi’nin tüm unsurlarıyla tamamlandığında ülkemize global fon akışını artıracağını, önemli bir istihdam sağlayacağını ayrıca hukuk, sigorta gibi yan sektörleri de besleyerek ekonomiye kaldıraç etkisi oluşturacak. Fiziki altyapının yanında yasal altyapı olarak da özel bir teşvik mekanizmasının kurgulanmasında büyük fayda var. Özellikle İFM dahilindeki finansal ve mali hizmetlerin vergisel ve ticari yapılarında yeni bir kurgu gerekli. Finansal ürün sayısı artmalı. İhtisas mahkemeleri de bu piyasa için olmazsa olmazlardan" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..