Atık Sudan Üretilen Gübre Ülke Ekonomisine Katkı Sağlıyor

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, Atık Su Arıtma Tesislerinde arıtılmış ve stabil hale getirilmiş çamurdan hem enerji elde ediyor hem de yüksek verimli organik gübre ile çiftçilere katkı sağlıyor.

Atık Sudan Üretilen Gübre Ülke Ekonomisine Katkı Sağlıyor
Editör: Hakan A.
18 Kasım 2019 - 12:22 - Güncelleme: 18 Kasım 2019 - 13:58

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğüne bağlı hizmet veren Atık Su Arıtma Tesislerinde evsel atıklardan yıllık 35 bin ton organik gübre üretimi gerçekleştiriliyor. Tarım İl Müdürlüğüne kayıtlı çiftçilerin alıp kullanabildiği bu organik gübre ile hem verim artıyor hem de ülke ekonomisine ciddi anlamda katkı sağlanıyor.

Emlak Pencerem - 18 Kasım 2019


Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, KOSKİ’nin Türkiye’de ilk kez ‘Stabilize Arıtma Çamuru kullanım İzin Belgesi’ alan kurum olduğunu anımsatarak, atık suların arıtılması projesinde yaklaşık 150 ton arıtma çamurunun stabilize edildiğini söyledi. Stabilize edilen çamurun teknolojik olarak geçtiği evrelerin tamamlanmasının ardından yıllık yaklaşık 35 bin ton organik gübre üretildiğini kaydeden Başkan Altay, organik gübrelerin açık alanda kurutulduktan sonra ülke ekonomisine ve tarımsal ekonomiye kazandırıldığını ifade etti.

KAYITLI ÇİFTÇİLER ALIP KULLANABİLİYOROrganik madde içeriği yüksek olan arıtma çamurunun gübre haline gelmesiyle birlikte birçok üründe önemli oranda verimin arttığına dikkat çeken Başkan Altay, “Atık suların arıtılması amacıyla kurulan Kentsel Atık Su Arıtma Tesisi ilimiz için önemli bir kazanım. Çiftçilerimiz KOSKİ Genel Müdürlüğümüze müracaat ederek topraklarında analiz yapıldıktan sonra ekim yapacağı alan miktarı kadar organik gübreyi alabiliyor. Bunun için çiftçilerimizin Tarım İl Müdürlüğüne kayıtlı olması gerekiyor” dedi.

ORGANİK GÜBRE İLE VERİM ARTIYOR

Mısır, buğday, arpa ve yonca gibi ürünlerde organik gübre kullanımı ile verimin daha da arttığını dile getiren Başkan Altay, “Dünyada ve ülkemizde arıtma çamurunun bertarafı için yüksek maliyetli teknolojiler kullanılmakta. Organik gübre değeri olan arıtma çamurunun, ekonomiye bir değer olarak kazandırılması ve atık olarak değil hammadde olarak değerlendirilebileceği KOSKİ Genel Müdürlüğümüzün uygulamaları ile somut hale gelmiştir. Atık Su Arıtma Tesisinden arıtılmış ve stabil hale getirilmiş çamurdan hem enerji elde ediliyor hem de toprakta uygulamaları yapılarak bertaraf için ilave bir yatırıma gerek kalmaksızın ürün olarak değerlendiriliyor” ifadelerini kullandı.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum