Reklamı Geç
Avcılar Belediyesi kaldırım için katkı payı alınca vatandaş...

Avcılar Belediyesi kaldırım için katkı payı alınca vatandaş şok oldu

Avcılar Belediyesi tarafından yapımı süren kaldırımlar için vatandaşlara katkı payı adı altında fatura yollaması şok etti. CHP'li Avcılar belediyesinin katkı payı adı altında vatandaşa skandal fatura yollamasına tepki....

06 Eylül 2017 - 12:13

Avcılar belediyesi kaldırımları vtandaşın cebinden mi yaptırıyor? Son günlerde Belediyenin yürüttüğü kaldırım yenileme projesi çerçevesinde vatandaşların faturayla karşılaşması şok etti.Söz konusu bir fatura ise yasal faiziyle birlikte 3 Bin Lirayı geçtiği kaydedildi.

 Avcılar Belediye Başkanlığı Gelirler Müdürlüğü tarafından vatandaşa yollanan ‘Yol Harcamalarına Katılma Payı’ adı altında 8 ayrı kalemde vatandaşı borçlandıran Avcılar Belediyesi, daha öncede benzer uygulamalar ile vatandaşı katkı payı adı altında borçlandırdığı ifade eidldi.

Konuyla alakalı Haber7'de yer alan haberin ayrıntılarına göre, Ethem Balcı isimli vatandaş, Avcılar Belediye Başkanlığı Gelirler Müdürlüğü tarafından kendisine gönderilen 21 Ağustos 2017 tarihli bir ihbarname olduğunu ve dairesi için kaldırım parası istendiğini söyledi. Gönderilen ihbarnamede borcun ‘Yol Harcamalarına Katılma Payı’ olarak belirtildiğini ve 2011 yılına ait olduğu bilgisini veren Balcı, “8 ayrı kalemde kesilen bu borçlar benden gecikme faiziyle birlikte tahsil edilmek isteniyor. Ana borç 1.753 TL iken bu miktar faiziyle birlikte 3.052.44 TL’ye çıkmış” dedi.

avcılar belediyesi kaldırım katkı payı

Avcılar Belediyesi bunu daha öncede yapmış

CHP'li Avcılar Belediyesi’nin bu ilk olayı değil. Belediye yenilediği kaldırımlar için daha öncesinde de semt sakinlerinden istediği para yargıya taşınmış ve mahkeme tarafından yürütme otomatik olarak durdurulmuş.

Bahsi geçen hadisenin ise Hüseyin Özkaya isimli başka bir vatandaşın başına gelen olayda, “bordür ve tretuvar” yenilemesiyle ilgili “katkı payı” adı altında kendisinden istenen 350 YTL’nin usulsüz olarak tahsil edilmek istendiği iddiasıyla mahkemeye başvurmasıyla ortaya çıkmış.

 Özkaya mahkemeye yaptığı başvuru dilekçesinde, Avcılar Belediye Başkanlığı Gelirler Müdürlüğü tarafından kendisine gönderilen 16 Kasım 2007 tarihli bir ihbarname olduğunu ve dairesi için kaldırım parası istendiğini belirtti. Dilekçede, “Kaldırım parası ihbarnamesi” ibareli kâğıdın arka yüzünde bulunun yazıda da dava açma özgürlüğünü kısıtlayacak nitelikte yanıltıcı bilgilerin bulunduğu belirtilmiş. Söz konusu mahkeme dilekçesinde ayrıca 1997 senesinde kaldırım parası adı altında yine bir ödeme yapıldığının da altı çizildi.

Mahkemeye yapılan bu başvuruyu değerlendiren İstanbul 5. Vergi Mahkemesi Hâkimliği, 29 Ocak 2008’de verdiği karar çerçevesinde, vergi uyuşmazlıklarından doğan davaların açılması durumunda tüm tahsil ve zam gibi işlemlerin duracağını bildirdi. Mahkeme, yapılan başvuru nedeniyle yasa gereği yürütmenin otomatik olarak durduğunu belirtti.

Kaynak : Haber7.com