Badeer 1. İş Dünyası ve Yatırım Fırsatları Zirvesi başladı

T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ve T.C. Ticaret Bakanlığı’nın destekleriyle Badeer Yatırım Platformu tarafından düzenlenen Badeer 1. İş Dünyası ve Yatırım Fırsatları Zirvesi başladı.

 Badeer 1. İş Dünyası ve Yatırım Fırsatları Zirvesi başladı
Editor: Hakan A.
05 Aralık 2018 - 14:13

T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut’un, Ak Parti Genel Başkanı Danışmanı Prof. Dr. Yasin Aktay’ın ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır’ın, T.C. Ticaret Bakanı Yardımcısı Fatih Metin’in katılım gösterdiği zirvenin açış konuşmasını Badeer Yatırım Platformu Başkanı Bader Al-Saeed’in gerçekleştirdi.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 5 Aralık 2018 - İstanbul  
 

6 Aralık Perşembe gününe kadar sürecek zirvede, 40’dan fazla ülkeden 300’e yakın yabancı yatırımcı sanayi, enerji, turizm, inşaat, savunma, ileri teknoloji, tarım ve hayvancılık, sağlık gibi alanlardaki 100’ün üzerindeki yerli yatırımcıyla bir araya gelecek. Zirvenin sonunda 3 milyar Dolarlık yatırımın Türkiye’ye çekilmesi hedefleniyor.

300’e yakın yabancı yatırımcı, sanayi, enerji, turizm, inşaat, savunma, ileri teknoloji, tarım ve hayvancılık, sağlık gibi konularda 100’ün üzerindeki yerli yatırımcıyla bir araya gelme fırsatı bulacak ve yaklaşık 1500 görüşme gerçekleşecek. Açış konuşmasını Badeer Yatırım Platformu Başkanı Bader Al-Saeed’in yaptığı zirveye, T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut, Ak Parti Genel Başkanı Danışmanı Prof. Dr. Yasin Aktay, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır katılım gösterdiler. Badeer Yatırım Platformu Başkanı Bader Al-Saeed, Türkiye’ye yatırım yapmak isteyen firmalara yatırım yapacakları sahayla ilgili iyi araştırmalar yapmaları için tavsiyede bulunurken, T.C: Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır ise Türkiye’de yatırım alanı olarak sadece gayrimenkulün olmadığını sanayi ve ileri teknoloji için de önemli fırsatlar sunduklarını belirtti. T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut ise “Doğru yatırımları Türkiye’ye çekmek için Badeer gibi zirvelere ağırlık vermeliyiz. Türkiye’ye yapılan doğrudan yatırımları hizmet sektöründen sanayiye çekmemiz şart.” dedi. Konuşmalardan sonra Prof. Dr. Kerem Alkin, YASAD Başkanı Doğan Ufuk Güneş, Genar Araştırma Başkanı İhsan Aktaş, T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin gibi isimler zirve katılımcılarına “Türkiye’de yabancı yatırımcıya sağlanan hukuki haklar ve devlet teşvikleri, Türkiye’deki yatırım fırsatları” gibi konular hakkında bilgi verdiler. Panellerle birlikte yabancı yatırımcılar, Türkiye’de ilgi duydukları alanlarla ilgili yerli firmalarla B2B görüşmeler yaptılar.

3 milyar Dolar yatırımı Türkiye’ye çekme fırsatı 

Zirveyi düzenleyen Badeer Yatırım Platformu Yürütme Kurulu Üyesi Ali Ercoşkun, “Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Orta Asya arasında bir köprü görevi gören Türkiye, İstanbul’dan 4 saatlik uçuşla 60’dan fazla ülkeye ve dünya ekonomisinin dörtte birini oluşturan geniş bir pazarla iç içe. Türkiye’de 58 bin 954 yabancı sermayeli şirket faaliyet göstermektedir. Yerli ve yabancı ortaklı olan şirket sayısı da 34 bin 573’dür. Ülkemiz, dünyanın en iddialı yatırım teşvik sistemlerinden birine sahiptir” derken, zirveyle 3 milyar Dolarlık yatırımı Türkiye’ye çekmek ve 1 milyar Dolarlık yatırım fonunun hayata geçirmek istediklerini belirtti. Son yıllarda özellikle Arap ülkelerinin Türkiye’de yatırım yapmakla ilgilendiklerini ancak hangi alanlarda yatırım yapacakları konusunda araştırma çalışmaları nedeniyle vakit kaybettiklerini ve bazı yatırımcıların da vatandaşlık, iş hukuku gibi önemli konularda yanlış bilgilendirmelere maruz kaldıklarına dikkat çeken Ercoşkun, zirvenin bu amaçla iki kısımdan oluştuğunu ifade etti.

Katar’dan 500 milyon Dolar yatırım

Katılım yapan ülkelere bakıldığı zaman Körfez ülkelerinin ağırlık kazanırken İngiltere, Fransa gibi Avrupa ülkelerinin yanı sıra Rusya’nın özellikle enerji, finans tarafına ilgisi bulunuyor. Zirveye katılan firmaların yüzde 40’ının Katarlılardan oluştuğunu söyleyen Ali Ercoşkun, “Son 8 yılda Katar’dan Türkiye’ye yapılan toplam yatırım yaklaşık 1 milyar 750 milyon Dolar’ı bulmuş. 2017 yılı sonu itibariyle de Türkiye’de Katar sermayeli 131 şirket faaliyet gösteriyor. Yatırım yapan ülkelerin sıralamasına baktığımız zaman ise Katar 19. sırada bulunuyor. Suudi Arabistan, Bahreyn, Katar, Irak, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, İran ve Umman’dan oluşan Körfez ülkelerinin 2017 yılında doğrudan yatırımları 205 milyon Dolarken, bunun yarısı Katar’dan gelmiş. Yine ülke grubunun yatırımlardaki payı yüzde 2,8 iken, Katar ise 1,1’dir. Bu da Katar’ın Türkiye ekonomisindeki yerini ve gücünü göstermektedir.” derken, Katar yatırımlarını 2019 yılı için bu zirveyle 500 milyon Dolara çıkarmak istediklerini de sözlerine ekleyerek Arap coğrafyasıyla ilişkilerin daha da geliştirilmesi gerektiğini ifade etti.