Bakan Kurum: Elazığ'a Toplam 4250 Konut Yapılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, geçtiğimiz günlerde meydana gelen Elazığ depremi sonrası yapılan ve önümüzdeki günlerde yapılacak çalışmalar ve projeler hakkında Elazığ Valiliği'nden basın açıklaması yaptı.

Bakan Kurum: Elazığ'a Toplam 4250 Konut Yapılacak
Editör: Hakan A.
28 Ocak 2020 - 15:05 - Güncelleme: 28 Ocak 2020 - 17:32

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, dün Sürsürü Mah. vatandaşlarıyla bir araya gelerek vatandaşlara çalışmalar hakkında detaylı bilgiler vererek sorularını cevaplamıştı.

Bugün Elazığ Valiliği'nden yaptığı basın açıklamasında, deprem sonrası Türk halkının birlik ve beraberliğinin tüm dünyaya örnek olduğunu dile getiren Bakan Kurum, ''Arama kurtarma çalışmalarımız sona erdi. Tüm ekiplerimize şükranlarımı sunuyorum. Bugün itibariyle Bakanlığımıza bağlı hasar tespit ekibimiz Elazığ'da 700'e çıktı. Diğer illerimizle birlikte toplamda 1000 küsürlük ekibimizle hasar tespit çalışmalarını titizlikle sürdürüyoruz.'' dedi.

Emlak Pencerem - 28 Ocak 2020


Hasarlı Binalar Haritaya Tek Tek İşleniyorBugün itibariyle hasar tespit çalışmalarımızda Elazığ merkez, Sivrice ve Maden'de toplam 58 yıkık, 234 bağımsız bölümü içeriyor, 428 ağır hasarlı, 1255 bağımsız bölümü içeriyor. 296 orta hasarlı 1594 bağımsız bölümü içeriyor. Malatya'da Battalgazi, Doğanyol, Pötürge ve Yeşilyurt'ta toplamda 315 yıkık, 2424 ağır hasarlı, 20 tane de acil yıkılacak binamız var. Daha önceden açıkladığımız gibi Tüm Türkiye'mizin 3 boyutlu haritasını çıkarttık. Yıkılacak binaları tek tek, mahalle mahalle haritaya işliyoruz. Bu envanterler sayesinde hem arama kurtarma hem de dönüştürmemiz gereken yerleri de sürecimizi yönetmeye çalışıyoruz. 

Dün itibariyle artık yıkım çalışmalarına başladık. Acil yıkılacak binalara ilişkin hızlı bir şekilde yıkım işlemlerini başlatıyoruz. İçinden eşya alabileceklerimiz var, olmayan binalar var. Bakanlığımıza bağlı ekibimiz, teknik elemanlarımız, hocalarımızla birlikte içine girme riski olan binalara girmeyecek şekilde yıkım işlemlerini gerçekleştiriyoruz ve diğer taraftanda iki enkazımızın olduğu 1.si Sürsürü Mahallemiz, Sürsürü Mahallemizde toplamda 10 binada inceleme yaptık. Mevcutta Dilek ve Petek sitelerinin olduğu alanda 205 dairemiz mevcut ve hem yıkılan binamız hem de etrafındaki binaların ağır hasarlı olduğu görüldü. Orta hasarlı olan binalar da var. Riskli alan kapsamına alıyoruz. Riskli alan kapsamında yeni yapılacak projeleri arkadaşlarımız çalıştılar. 10.242 m2 lik alanda toplam 200 daire yapacağız. Bu alanda ve Mustafa Paşa'da irtibat ofisimiz var, vatandaşlarımız gelip bu ofisten her türlü bilgiyi alabilirler.

Yemişlik'e toplamda 10.000 konutluk yeni bir uydu kent yapılacak

Dün Sürsürü Mah. vatandaşlarımızla bir aradaydık. Bugün Mustafa Paşa sakinleriyle bir araya geleceğiz onlara da detaylı bilgi vereceğiz. Cumhuriyet Mah. 400 adet konutumuz vardı, burada önceliğimiz enkazda yıkılan binaları olan vatandaşlara bu binalardan tahsis yapacağız. Yanan binalarda dahil olmak üzere. Hem yıkılan hem de yanan binalardaki vatandaşarımız bu hazır konutlara geçebilecekler. Mustafa Paşa alanında 86 binamız var, hasar tespit çalışmaları ve binaların risk durumları en geç 2 gün içerisinde tamamlanacak. 300 konut projelendiriyoruz, burada yapmayı planlıyoruz. Yemişlik'te toplamda 10.000 konutluk yeni bir uydu kent inşaasını gerçekleştireceğiz. Burada ilk etapta 2000 konut yapacağımızı söylemiştik toplamda 10.000 konut yapabileceğimiz önemli bir projeyi gerçekleştirmiş olacağız. Yemişlik Mahallesinde de vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını gidermiş olacağız.

Vatandaşların ihtiyaçları giderilecek

Diğer taraftan Sivrice ilçesinde konteynır kent kuruluyor, yer çalışması yaptık. Yer çalışması çerçevesinde 60.000  m2'lik alanda Hazar Gölüne nazır konutlarımızı gerçekleştirieceğiz. Burada da toplam 350 konutluk projemizi yapıyor olacağız. Etkilenen köylerimiz biri Çevrimtaş köyümüzdeydik dün, enkaz altındaki vatandaşlarımızdan 2'si hayatlarını kaybettiler. Hayvanları kurtarma işlemi tamamlandı. Enkaz altındaki vatandaşlarımız kurtarıldı, vefat eden 2 vatandaşımız var. Sayın Cumhurbaşkanı talimatları çerçevesinde, köydeki vatandaşların mağduriyetini gidermek için hızlı bir şekilde tarım köy uygulaması yapılması talimatı verdiler. Elazığ köylerinde toplamda 1000 adet tarım köy uygulaması yapacağız. Köylerimizdeki hasar durumuna göre 20'şer, 30'ar bu projeleri gerçekleştireceğiz. Bu projeyle yine vatandaşlarımız için ahırları da projelendirmiş olacağız. 

Elazığ için 4250 konutluk proje geliyor

Toplamda yaptığımız konut sayısı, 300 konut Mustafapaşa'da, 200 konut Sürsürü'de, 350 konut Sivrice'de, 2000 Konut Yemişlik, köylerimizde de 1000 konut olmak üzere toplamda 3850 konutun yapım sürecini başlattık. Şubat ayı sonu Mart başı gibi inşaatların ihalesini yapıp en kısa zamanda bu inşaatları bitirip vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Elimizde 400 adet rezerv konutumuz da var, toplamda Elazığ için 4250 konutluk projeyi başlatmış olduk . Yapılacak alanların incelemesini de yapıp Malatya ilinde yapılacak projeleri başlatmış olacağız. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum