Bakan Kurum; Kentsel Dönüşüm ile her yıl 300 bin konut dönüştürülecek

Gelecek 20 yılda Türkiye'de deprem riski taşıyan bina kalmayacak! Açıklama Bakan Kurum'dan geldi. Kentsel dönüşüm ile her yıl 300 Bin adet bina yenilenerek deprem riski yok edilecek.

Bakan Kurum; Kentsel Dönüşüm ile her yıl 300 bin konut dönüştürülecek
Editör: Hakan A.
13 Ocak 2019 - 08:22
Türkiye'nin tamamını kapsayan kentsel dönüşümde ilerleme 2019 yılı ile yeniden hız kazanacak. Deprem riski taşıyan binaların dönüşümüne hız verecek olan Bakanlık, her yıl 300 bin binayı dönüştürmek için kolları sıvadı. Açıklama Bakan Kurum'dan geldi.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi  - 13 Ocak 2019 - İstanbul


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Balıkesir ziyertinde önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Kurum, Türkiye'de mevcut binaların deprem riski altında lduğunu, her yıl 300 bin binayı kentsel dönüşüm ile dönüştüreceklerini söyledi.

Ülke genelinde pek çok ilde sürdürülen kentsel dönüşüm çalışmaları hızla devam ediyor. Bakanlık ise vatandaşların evlerini dönüştürmeleri konusunda her türlü desteği vermeye devam ediyor. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerde sürdürülen kentsel dönüşüm projelerinde sorunlar yaşanıyor. Müteahhit ağırlıklı problemlere el atan Bakanlık, vatandaşın menfaatine kararlarla sorunları çözmeye çalışıyor.


Bakan Kurum açıklamasında, Hedeflerinin yılda 300 bin kentsel dönüşüm projesi gerçekleştirmek olduğunu, bu sayede inşallah önümüzde 20 yıl içerisinde Türkiyemizde deprem riski taşıyan bina kalmayacak dedi.

Balıkesir Sındırgı’da yeni Belediye hizmet binası, kent meydanı, spor tesisi, gençlik merkezi ve 668 TOKİ konutunun toplu açılışını gerçekleştiren Bakan Kurum, "Balıkesir Büyükşehir Belediyemizde şehrimizdeki çalışmaları, projeleri ve yatırımları istişare ettik. Hedefimiz her noktası hizmet alan; turizmi, sanayisi ve doğal güzellikleriyle parlayan bir Balıkesir… Bu hedef ile şehrimizde birçok önemli proje hayata geçireceğiz. İlçelerimizdeki konut ihtiyacını karşılayacak çalışmalara hızla başlayacağız. Ürettiğimiz rezerv alanlarda, kimlikli ve sağlıklı yaşam alanları inşa edeceğiz. Ayrıca Çamlık mevkiinde 750 dönümlük bir alanı Millet Bahçesi olarak şehrimize kazandıracağız. Edremit Körfez Bölgesi'nde atık su arıtma ve derin deniz deşarjını içeren 419 milyon TL tutarındaki projeyi kısa süre içinde hayata geçireceğiz. Körfez bölgesi artık tarım ve turizm şehrine yakışır bir hâl alacak. Zağnos Paşa Camii etrafında tabela kirliliğine son verecek sokak sağlıklaştırma çalışmasına hemen başlıyoruz. Çanakkale kahramanı Seyit Onbaşı'nın memleketi Havran'a ise tarihimize yakışacak bir Millet Bahçesi kazandıracağız. Vatandaşlarımıza bez çanta ve file dağıttık. Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi, plastik poşetlere karşı adeta bir savaş başlattık. Toprakla ahbaplığı; suyla yarenliği olmayan bu poşetlerin kullanımının azalarak bitmesini istiyoruz." ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum