Bakan Murat Kurum " 1,5 milyon konutun acil dönüşmesi gerekiyor"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İstanbul Ataşehir Emlak Konut Ortaokulunda yapılan Sıfır Atık Eko Bilim Fuarı'nı ziyaret etti. Soruları yanıtlayan Bakan Kurum, acil dönüşmesi gereken 1,5 milyon yapının olduğunu ifade etti.

Bakan Murat Kurum
Editor: Hatice Kolçak
02 Mayıs 2019 - 19:03 - Güncelleme: 02 Mayıs 2019 - 19:12

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İstanbul Ataşehir Emlak Konut Ortaokulu öğrencileri tarafından düzenlenen Sıfır Atık Eko Bilim Fuarı’nı ziyaret etti. Ziyareti sırasında önemli açıklanmalar yapan Murat Kurum, Kentsel dönüşümde mağduriyetleri ortadan kaldıracak önemli düzenlemelerin yapıldığını söyledi. 

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 2 Mayıs 2019 - İstanbul

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Emlak Konut ortaokulunda yapılan Sıfır Atık fuarını şu sözlerle değerlendirdi. " Sıfır Atık Eko Bilim Fuarı'nda 39 proje danışmanı öğretmenimiz ve 289 öğrencimizin hazırladığı projeleri inceledik. Çevre hassasiyetleri dolayısıyla öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi tebrik ediyorum." 

Kurum, İstanbul'da tüm ilçelerde riskli yapı tespit çalışmalarının devam ettiğini ifade etti. Kurum " Türkiye geneli 7 milyon riskli yapı bulunuyor. Yaptığımız çalışmaya göre 1,5 milyon konutun acil olarak dönüşmesi gerekiyor. Belediyelerin yaptığı riskli yapı tespit raporlarını Mayıs ayı içerisinde belediyeler ile bire bir konuşarak alacağız." dedi.

Murat Kurum, bu yıl acil olarak başta İstanbul olmak üzere Türkiye'de 300 bin riskli yapının dönüştürüleceğini açıkladı. Kurum "Yapılacak kentsel dönüşümün bir kısmını Toplu Konut İdaresi ile kalanını da belediyelere vereceğimiz maddi ve teknik destek ile kentsel dönüşümü sağlayacağız. istanbul'un tüm ilçelerinde çalışmalarımız devam ediyor." açıklamasını yaptı.

Bakan Murat Kurum "6306 sayılı kentsel dönüşüm yasası ile yaşanan mağduriyetleri çözmek adına yeni bir düzenleme hazırlıyoruz.Devam etmeyen kentsel dönüşüm projelerinde hem dönüşümü yapan firmaya hem de hak sahiplerine haklar getireceğiz. Problem tek taraftan kaynaklanıyorsa fesih hakkı getirerek süreci hızlandıracağız ve kentsel dönüşümde yaşanan mağduriyetleri ortadan kaldıracağız.2023 yılına kadar Bakanlık ve belediye işbirliği ile planlı bir şekilde kentsel dönüşümü planlamak istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum