Bakan Özhaseki'den flaş kentsel dönüşüm açıklamaları! Bekleyecek vakit yok....

Çevre ve Şehircilik bakanı Mehmet Özhaseki, kentsel dönüşüm ile alakalı önemli değerlendirmelerde bulundu. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda açıklamalarda bulunan Özhaseki, "İstanbul'da deprem riskine karşı bekleyecek vakit yok. Olası bir deprem karşısında Türkiye'nin bağımsızlığı gidebilir" dedi.

Bakan Özhaseki'den flaş kentsel dönüşüm açıklamaları! Bekleyecek vakit yok....
Editör: Hakan A.
08 Kasım 2017 - 08:00

Kentsel Dönüşüm ile alakalı önemli açıklamalarda bulunan Bakan Özhaseki, "İstanbul'da olası bir deprem karşısında Türkiye'nin bağımsızlığı gidebilir" açıklamasına katıldığını ifade etti. Özhaseki, "Bir an önce kentsel dönüşüm çalışmalarını hızlandırmamız gerekiyor" dedi.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 8 Kasım 2017 - İstanbul

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 2018 yılı bütçesinin görüşüldüğü Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonunda milletvekilleri tarafından sorulan sorulara cevap verdi.

Türkiye'de sancılı bir dönem geçiren kentsel dönüşüm ile alakalı çarpıcı açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, gündeme ilişkin önemli konulara değindi. olası bir deprem karşısındaTürkiye'nin bağımsızlığı gider açıklamasını yapan Prof. Dr. Celal Şengör'e katıldığını ifade eden Bakan Özhaseki, 'Ben katılıyorum. Hasarı ölçüyorum, 100 milyar dolar civarında. Deprem beklemez. Dönüşüm çalışmalarını acilen hızlandırmamız gerekiyor" dedi.

Kentsel dönüşümde temel prensiplerini açıklayan Bakan Özhaseki, "Hedefimiz; Yeşil alanı bol, kimlikli, sağlıklı, mağduriyet oluşturmayan bir dönüşüm" dedi.

Türkiye'de sağlıksız ve kimliksiz şehirler oluşturuldu!

Özhaseki konuşmasında, şehircilikte geç planlamalar, göç yoğunluğu başta olmak üzere, yoksulluk ve eğitimsizlik gibi nedenlerle yanlış uygulamalara imza atıldığını söyledi. Planlama yetkilerinin onlarca kurumda bulunduğunu dile getirerek, tüm bu sıkıntılarla Türkiye'de sağlıksız ve kimliksiz şehirlerin oluştuğunu vurguladı. Özhaseki, şehircilik alanında yaşanan sıkıntılarla ilgili hem belediyeler hem bakanlıklar hem de vatandaşların sorumluluklarının olduğunu söyledi.

Parsel bazlı yoğunluklar olmamalı

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi planlamasıyla ilgili sorunların tespit edildiğinin, bunların yanlış yerlere çekilebileceğini görmeleriyle birlikte hızla düzeltme kararı alındığının altını çizen Özhaseki, "Burada ilk olarak parsel bazlı yoğunluk artışlarını engelleyelim, yasak getirelim. Tek bir parsel için imar yükseltilmesin yasaklanmalı bu durum. Eğer ada bazlı bir kamu ihtiyacı, gereklilik varsa dönüşüm ve gerekçeler olabilir. Parsel bazlı değil ama ada bazlı birtakım yoğunluk artışları verilebilir" diye konuştu.

İmar planlarının askıya çıkartılması konusuna değinen Özhaseki, İlan askıları hiç olmadık yerde askıya sunuluyor. Bir imar müdürünün arka kapısında ufacık bir askı. Kim görebilir, ancak ilgili kişiler belki dikkatini çekerse. BU durum değişmeli. En az 250 metre geriden farkedilecek şekilde askıya çıkartılması gerektiğini vurguladı.

Olası Büyük İstanbul Depremi

Son günlerde herkesin dilinde olan bir söyleme değinen Bakan Özhaseki, 2030 yılına kadar çok büüyk bir deprem beklenmekte. 7 ve üzerinde olacak bu depremler çok ciddi yıkımlara neden olacak. İstanubl'da 600 binin üzerinde riskli bina bulunuyor. Allah korusun, bunun yıkılması demek, hafif-orta hasarlıları söylemiyorum, bunun olması demek bir kere tamamıyla şehrin çökmesi, altyapının gitmesi demek. Binlerce insanın o evlerin altında can vermesi demek. Prof. Dr. Celal Şengör'ün olası bir deprem karşısında Türkiye'nin bağımsızlığının gideceğini söyledi. Ben katılıyorum. Hasarı ölçüyorum, 100 milyar dolar civarında. Acele etmeli, ve bir an önce dönüşüm hızlanmalı. Bina bazlı dönüşümlere biraz frene basıp alan bazlı dönüşüme geçilmesi gerekiyor. Alan bazlı dönüşüm yapılırken her türlü sosyal donatı hesaplanarak inşa ediliyor. İşte yeni planlamalarda, her arkadaşın belki de ittifak ettiği bir konu, mahalle konseptine geçilmesi gerekiyor. Kentsel dönüşüme ilişkin kanun taslağının bir an önce çıkması lazım.

İstanbul'da 1 milyon 350 bin kaçak yapı 1994'ten önce yapıldığını söyleyen Özhaseki, "İşte haritalarla ispatı. Bu kaçak yapılarda CHP'nin payı var mı, yok mu?" diye konuştu.

 Özhaseki, "İstanbul'da deprem riskine karşı bekleyecek vakit yok" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum