Bankalar konut kredisi başvurularının 3'te birini reddediyor

Gayrimenkul satışlarında açıklanan son TÜİK verilerine göre düşüşte olan ipotekli konut satışlarının nedeni belli oldu. Nizameddin Aşa, 'Bankalar 3 konut kredisi talebinden birini reddediyor' dedi.

Bankalar konut kredisi başvurularının 3'te birini reddediyor

Gayrimenkul satışlarında açıklanan son TÜİK verilerine göre düşüşte olan ipotekli konut satışlarının nedeni belli oldu. Nizameddin Aşa, 'Bankalar 3 konut kredisi talebinden birini reddediyor' dedi.

Bankalar konut kredisi başvurularının 3'te birini reddediyor
04 Aralık 2017 - 17:10

Türkiye'de konut satışlarında Kasım ayındaki verilerde yaşanan ipotekli konut satış rakamlarındaki düşüşlerin nedeni ortaya çıktı! Konuyla alakalı değerlendirmelerde bulunan Nizameddin Aşa, Tamer Özyurt ve Ertuğrul Yavuz Pala önemli açıklamalarda bulundu.

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, "Başvuran tüketicide herhangi bir sorun olmamasına ve sıkıntı yaşanmayacağı öngörülmesine rağmen daha öncesinde yüzde 100 olan kredi verme oranı şu anda yüzde 65'lere geriledi. Yani kredi verilebilecek başvuruların 3'te biri reddediliyor" dedi.

TÜİK tarafından geçtiğimiz ay açıklanan konut satış istatistiklerine göre, Geçen yılın ekim ayında yüzde 36,9 olan toplam konut satışları içinde ipotekli satışın payı da 2017'nin aynı döneminde yüzde 31,4'te kalmıştı. Söz konusu gerileme hakkında Anadolu Ajansı Muhabiri , Uğur Aslanhan, Handan Güneş imzalı haberin ayrıntılarına göre; bankaların son dönemde "tabiri caizse yoğurdu üfleyerek yediğini", kredi verme konusunda "çok cimri" davrandığını, banka kredi faizlerinin yükselmesi ve vatandaşların konut kredi başvurularının geri çevrilmesinin etkili olduğunu belirtti.

Özellikle konut projeleri için kullanılmak istenilen konut kredisi daha öncesinde istenilmeyen, irdelenmeyen konuların bankalarca gündeme getirildiğinin altını çizen Aşa, "Bankaların kredi verirken özellikle 2010-2015 döneminde rahat davrandığını, son 2 yıldır ise ince eleyip sık dokuduğunu, daha önce girmedikleri teknik konulara bakmaya başladılar. Daha önce aynı projeye kredi açan banka, aynı kredideki bir başka bağımsız bölüme çeşitli nedenlerle kredi vermiyor. 'Bu projenin şuyu, buyu eksik' deniliyor. Halbuki aynı banka bir yıl önce aynı projeye kredi vermiş" diye konuştu.

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt ise; Bankaların vatandaştan ziyade sektörü riskli gördüğünü, ayrıca diğerlerine göre düşük faizli olan konut kredisini uzun süreli vermek istemediğini söyledi.

Sektörün çözüm olarak kendi bünyesinde vadelendirme yaptığını belirten Özyurt, hükümetin, zaman zaman çözüm odaklı tedbirler aldığını ancak bu tedbirlerin kalıcı olması gerektiğini kaydetti.

Özyurt, ekonomide çarkların hızlanmasının ve canlılık sağlanmasının her sektör gibi inşaatı da direkt etkilediğini dile getirerek, "Örneğin sektör, vergi ve harç indirimini kapsayan tedbirler paketinden olumlu etkilendi. Bizler bu konuda kalıcı çözüm üretilmesinden yanayız. Biz durursak 250 sektörün işi bozulur. Faiz tarafında da tedbirler alınmalı. Çünkü alım yapmak için faiz oranlarının düşük olması esas." diye konuştu.

Cihan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Yavuz Pala ise; Bankalardan dönen başvuruların son dönemde yüzde 30'lara çıktığını belirterek, "Bu değerlendirmeler hangi kriterlerle yapılıyor, bilemiyoruz. Ancak vatandaş banka ile karşı karşıya kalmak istemiyor. Bir sorun yaşadığında bankayla başa çıkamama endişesiyle hareket ediyor." dedi.

Pala, müteahhitin öz sermayesi ile büyük montanlı konutları bitirmesinin mümkün olmadığını, bu durumda satıştan gelecek kaynağın büyük önem taşıdığını, bu nedenle kendilerinin uzun vadeli kredi açamadığını söyledi.

Kaynak: Anadolu Ajansı (AA) , Uğur Aslanhan, Handan Güneş

YORUMLAR

  • 0 Yorum