Basın Kartı Yönetmeliği internet hariç tutularak yenilendi

Dijitalleşen gazetecilik döneminde Basın Kartı verilmesine ilişkin koşullar yenilenirken İnternet bir kez daha kapsam dışı kaldı.

Basın Kartı Yönetmeliği internet hariç tutularak yenilendi
Editor: Gökay Demirezen
14 Aralık 2018 - 07:47

Türkiye genelinde yerli ve yabancı basın kuruluşları ve çalışanlarına verilecek olan Basın Katlarına ilişkin önemli bir yönetmelik yayımlandı. Yayımlanan yönetmelik kapsamında her geçen gün kan kaybeden gazete ve süreli yayınlara ilişkin sarı basın kartı verilmesine ilişkin düzenlemeler yayımlanırken, internet haber siteleri kapsam dışında kaldı.

Emlak Pencerem / Güncel Haberler - 14 Aralık 2018 - İstanbul


Gazeteler bir bir kapanırken, hızla artan dijital habercilikte sarı basın kartı sorunu bir kez daha gündeme geldi. Yeni hazırlanan ve yürülüğe giren yönetmelik ile basın kartı verilmesine ilişkin düzenlemeler arasında internet habercileri yer almadı.

İnternet ortamında habercilik, gazetecilik yapanlar bir kez daha kapsam dışı bırakıldı. Basın Kartı Yöetmeli'nin yürürlüğe konulmasına, 14 sayılı İletişim Başkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararenamesinin 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının i bendi gereğince Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası ile karar verildi.

İlgili karar bu sabah Resmi Gazete'de yayımlanırken, dijital ortamda, nternet ortamında yıllardır sarı basın kartı sıkıntısı çeken gazeteciler bir kez daha kapsam dışında bırakıldı.

14 Aralık tarihli Resmi Gazete ilanının ayrıntılarını görmek için tıklayın.