BDDK'dan son dakika yeni swap hamlesi! Swap işlem sınırı ne kadar oldu?

BDDK, bankalar için yeni swap düzenlemesi yaptı! Bankalarda swap işlem sınırı için yeni bir karar bu gece itibariyle yürürlüğe girdi. Peki BDDK kararı ile Swap işlem sınırı bankalarda ne kadar oldu?

BDDK'dan son dakika yeni swap hamlesi! Swap işlem sınırı ne kadar oldu?
Editör: Hakan A.
09 Şubat 2020 - 22:36 - Güncelleme: 10 Şubat 2020 - 00:25

BDDK, Dolar için yeni bir hamle yaparak haftanın ilk işllem günü Pazartesi ve yeni haftada yaşanabilecek Dolar/TL işlemleri için bankalara sınırlama getirdi. Günün son dakika ekonomi haberi BDDK'dan geldi. BDDK, bankaların swap işlemlerine ilişkin sınırlama getirdi. Peki Swap işlem sınırı bankalarda ne kadar oldu?

EmlakPencerem.com / Ekonomi Haberleri - 9 Şubat 2020 - İstanbul


Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bankaların yurtdışı yerleşiklerle yaptıkları bir bacağı döviz diğer bacağı TL olan ve vadede TL alım yönünde gerçekleştirecekleri para swapı, forward, opsiyon ve diğer türev işlemlerin toplamının bankaların en son hesapladıkları yasal özkaynaklarının yüzde 10’u ile sınırlandırılması kararı aldığını bildirdi. 

Konuyla alakalı yapılan son dakika açıklamasında,  konsolidasyona tabi yurtdışındaki kredi kuruluşu ve finansal kuruluş niteliğini haiz ortaklıklarıyla gerçekleştirdiği işlemler hariç, bankaların yurtdışı yerleşiklerle yaptıkları bir bacağı döviz diğer bacağı TL olan ve vadede TL alım yönünde gerçekleştirecekleri para swapı, forward, opsiyon ve diğer türev işlemlerin toplamının bankaların en son hesapladıkları yasal özkaynaklarının yüzde 25’i ile sınırlandırılması kararının Ağustos 2018’den bu yana yürürlükte olduğunun altı çizildi.BDDK açıklamasında, "Yapılan değerlendirme sonucunda, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun 08/02/2020 tarihli ve 8860 Sayılı Kararı ile söz konusu sınırlamanın yüzde 10 olarak uygulanmasına karar verilmiştir. Söz konusu oranın günlük olarak solo ve konsolide bazda hesaplanması uygulamalarına devam edilecek, mevcut aşımlar giderilinceye kadar yeni bir işlem yapılamayacak ve bu mahiyetteki vadesi gelen işlemler yenilenemeyecektir" denildi.


Sosyal medya hesaplarımızı takip edin!


EmlakPencerem.com sosyal medya hesaplarını takip ederek anında bildirim alabilir, emlak sektörüne ilişkin en son haberleri öğrenebilirsiniz.

Hatice Kolçak'ı takip etmek için Tıklayın.

Facebook hesabımızı takip etmek için tıklayın.

YouTube kanalımızı takip etmek için tıklayın


Twitter hesabımızı takip etmek için tıklayın.

Linkedin sayfamızı takip etmek için Tıklayın.

Pinterest sayfamızı takip etmek için Tıklayın.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum