Bu kez Türkiye ABD vatandaşlarına vizeleri süresiz durdurdu

Bu kez Türkiye ABD vatandaşlarına vizeleri süresiz durdurdu

ABD-Türkiye arasında başlayan vize krizinde misilleme büyük bir hızla geldi. Türkiye Amerika vatandaşlarına vize verilmesini geçici süreyle askıya aldığını duyurdu.

09 Ekim 2017 - 08:11

Karşılıklı vize gerilimiyle güne başlayan ABD ile Türkiye arasındaki gerilim hızla tırmanmaya devam ediyor. Bu kez Türkiye hızla bir misillemede bulunarak ABDvatandaşlarına vize verilmesini geçici süreyle askıya aldığını duyurdu. Amerikalı pek çok vatandaşın bugün itibarıyla vize almasına müsade edilmeyeceği açıklandı.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 09 Ekim 2017 - İstanbul

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği tarafından yayımlanan bir yazıyla dünyaya duyurulan vizelerin askıya alınması haberinin üzerinden saatler geçmeden Türkiye diplomatik girişimlere başladı ve karşı misilleme uygulama kararı aldı.

İncirlik'te askeri üssü bulunan ve sürekli asker gelip giden, FETÖ soruşturmalarında terörist başını teslim etmeyen, FETÖCÜLERİ her daim koruyan, Halkbankası Müdürleri için verdiği tutuklama kararları dışında, İranlı iş adamı Reza Sarraf'ı tutuklayan son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın korumalarına ilişkin yakalama kararlarının çıkartılmasıyla yaşanan gerginliklere bir yenisi daha eklendi. ABD'nin Ankara Büyükelçiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada Türk vatandaşlarına yönelik vize verilmesi uygulamasının süresiz olarak durdurulduğu açıklandı.

Kararın gerekçeleri ise yazılı olarak duyuruldu. Yaşanan bu skandal karar sonrasında ise Türkiye hızla misilleme yaparak aynı gerekçelerle ABD vatandaşlarına uygulanan vize uygulamasının süresiz olarak durdurulduğunu duyurdu. Gerekçeleri de aynı olan vizelerin askıya alınması haberi karşılıklı olarak uygulanmaya bu sabah itibarıyla uygulanmaya başlandığı gelen son dakika haberleri arasında.

Yaşanan vize gerilimi sonrası iki ülke arasında ticaretle uğraşan firmaları nasıl etkileyeceği ise şimdiden büyük merak konusu olmuş durumda. Pek çok inşaat firması dışında çok sayıda ticari amaçlı kullanılan vizeler bulunuyor.

Diğer tarftan Türkiye'de oldukça kritik bir üsse sahip olan ABD'nin İncirlik üssü vizelerin askıya alınması sonrasında bir kez daha gündeme gelen birinci konuların başından geldi. Daha önce Almanya ile yaşanan vekil krizi ile Almanya'nın Türkiye üssü kapatılmıştı. Alman askerlerinin taşınmasının halen devam ettiği biliniyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..