"Büyük Çamlıca Camii" Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımı ile açıldı

İstanbul "Büyük Çamlıca Camii" Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın teşrifleriyle bugün cuma namazını müteakip resmi olarak açıldı. Açılışa yoğun olarak vatandaşlar katılım gösterdi.

"Büyük Çamlıca Camii" Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımı ile açıldı
Editör: Hakan A.
03 Mayıs 2019 - 16:11 - Güncelleme: 03 Mayıs 2019 - 16:19

Temellei 6 yıl önce atılan Büyük Çamlıca Camii İstanbul Çamlıca'da en yüksek tepede konumlanıyor.Daha önce Regaip Kandilinde ibade açılan cami bugün yerli ve yabancı bir çok konuğun katılımı ile Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açılışı yapıldı. Açılışa misafirlerin yanında yoğun olarak vatandaşlarda katıldı.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 3 Mayıs 2019 - İstanbul

"Büyük Çamlıca Camii"  resmi açılışını yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığımız projelerle gururluyuz dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerine şöyle devam etti.

"Marmaray, Avrasya tüneli, İstanbul havalimanı, Yavuz Sultan Selim köprüsü gibi projelerimizle İstanbul'a damgamızı vurmamız ile silinmez işler burakmayı Rabbim nasip etti. Bu mutluluğu yüreğimizde hissediyoruz. Gece gündüz aşkla çalışan yorulmaz. istanbul için mücade etmeye devam edeceğiz.İstanbul sevdalıları için makam, koltukların önemi yoktur. Bizde eserimizle, yatırım projemizle ilmek ilmek İstanbul'u dokuyacağız. Tıpkı Fatih, Sinan gibi nice isimsiz kahramanlar gibi İstanbul'a güzellik katmaya devam edeceğiz.Türkiye'nin en büyük eseri Büyük Çamlıca Cami, Cami Kebir olarak İstanbul'a kazandırmanın huzuru içindeyiz.Burası aynı zamanda bir külliye. Sergi, konferans salonu, Türk islam müzesi ile külliye. Büyük Çamlıca Cami mimarisi ile konumu ile gurur verici bir eserdir.Bizim Sinan'ımız var. İlk işimiz Mimar Sinan Camii inşa etmiş olduk. O bizim idolümüzdür. İşte bu eser de onun örneğidir. Selçuklu, modern, Osmanlı kendine has özellikleri ile şehrimizin sembolleri arasında yerini alacağına inanıyorum.

Caminin öne çıkan vasıflarını paylaşmak isterim. 55 bin metrekerlik alanda, 350 bin metrekare inşaat alanına sahip. İbadet bölümü yanında müze, atölye, otopark, sanat galerinin içinde olduğu bir külliye. 6 minaresi var. Ana kubbe 34 metre, 72 metre yüksekliği var. Toplam ibadet alanı 18 bin metrekareyi buluyor. Aynı anda 65 bin kişi ibadet ediyor." 

Büyük Çamlıca Camii 63 bin kişinin aynı anda ibadet etmesine olanak sağlıyor. İstanbul'un her noktasından görülebiliyor. Büyük caminin imanın 6 şartını işaret eden 6 minaresi bulunuyor. Ana kubbenin üzerine 4.5 ton ağırlığında bir alem yerleştirildi camiye bu da dünyanın en büyük alem olma özelliğini taşıyor. Camide 17 bin metrekare büyüklüğünde dokuma halı kullanıldı. 

Büyük Çamlıca Cami'inde aynı zamanda 11 bin metrekarelik müze,3 bin 500 metrelik sanat galerisi, 3 bin metrekare kütüphane, bin kişilik konferans salonu, sekiz sanat atölyesi bulunuyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum