Büyük göç başladı! İstanbul Havalimanı'na taşınma bu sabah başladı...

Atatürk Havalimanı, İstanbul Havalimanı'na taşınıyor! İstanbul Havalimanı'na taşınma işlemi Büyük Taşınma bu sabah başladı. 45 saat boyunca TIR'lar yaklaşık 700 seferle THY malzemelerini taşıyacak.

Büyük göç başladı! İstanbul Havalimanı'na taşınma bu sabah başladı...
Editor: Hakan A.
05 Nisan 2019 - 06:59

Dünya'nın en büyük havalimanı olacak İstanbul Havalimanı taşınma süreci "Büyük Göç" olarak adlandırılan taşınma işlemleri bu sabah itibariyle başladı. İlk taşınma planları iptal edilen İstanbul Havalimanı'na taşınma yüzlerce TIR aracı ile sabah erken saatlerde başlatıldı.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 5 Nisan 2019 - İstanbul


Ülkenin gurur projelerinden biri olan, Dünya'da büyük ses getiren, yapımı her defasında iç ve dış güçler tarafından engellenmeye çalışılan İstanbul Havalimanı tam kapasite hizmet vermeye hazırlanıyor. 48 saat boyunca Atatürk Havalimanı'nda yer alan malzemeler İstanbul Yeni Havalimanı'na taşınacak. 

Atatürk Havalimanı'ndan İstanbul Havalimanı'na tarihi taşınma süreci resmi olarak bu sabah itibariyle start aldı. Büyük Göç devam ederken, pek çok yerde yollar kapalı olacak, uçuşlar tam 12 saat boyunca yapılamayacak. 12 saat sonra ise yeni uçuşlar İstanbul Havalimanı üzerinden kesintisiz yapılmaya başlanacak. Atatürk Havalimanı ise uçuşlara kısmen kapatılmış olacak.

Türk Hava Yollarının (THY) malzeme ve araçları, 6 Nisan Cumartesi akşamı saat 23.59'da tamamlanacak toplam 45 saat planlanan taşınma sürecinde, 707 tır seferi ile yeni evi İstanbul Havalimanı'na taşınacak.

THY'ye ait ait malzeme ve araçların yüklendiği konteynerler, tırlarla aprondan İstanbul Havalimanı'na yaklaşık 700 operasyonel araç da kara yolu ile Basın Ekspres Yolu üzerinden İstanbul Havalimanı'na götürülmeye başlandı. 10 bin parçadan fazla malzemenin oluşturduğu bu yükün, 5 bin tır hacmine eş değer olduğu ve bu yükü taşıyacak tırların 45 saatte katedeceği mesafenin ise 400 bin kilometre olarak hesaplandığı bildirildi. Taşınma için tırların dünyanın çevresini 10 kez dönmeye eş değer bir yol katedeceği belirtildi. Taşınma esnasında Bin 800'den fazla personel görev yapacak. Diğer taraftyan acil durumlar için özel ekiplerde taşınma bölgelerinde iş başında bekliyor olacak.

Taşınma süresince, 6 Nisan saat 02.00'ye kadar THY'nin tüm uçuşları, Atatürk Havalimanı'ndan devam edecek.

Atatürk Havalimanı ile İstanbul Havalimanı'nda 6 Nisan saat 02.00'den saat 14.00'e kadar, 12 saat boyunca ticari yolcu uçuşları duracak. Atatürk Havalimanı'ndan yolcu taşıyacak son uçak ise Singapur seferini gerçekleştirecek.

Çift taraflı ticari yolculu uçuşlara ara verilecek 12 saatlik kapanma döneminden sonra THY ilk uçuşunu, 6 Nisan saat 14.00'te İstanbul Havalimanı'ndan Ankara'ya yapacak.

Reklam


YORUMLAR

  • 0 Yorum