Çamlıca Camii ne zaman ibadete açılacak?

Çamlıca Camii ne zaman ibadete açılacak?

İstanbul`un simge projeleri arasında yer alacak Çamlıca Camisi inşaatında sona gelindi. Peki Çamlıca Cami ibadete ne zaman açılıyor, ilk ezan ve ilk namaz ne zaman eda edilecek.

Çamlıca Camii ne zaman ibadete açılacak?
Editor: Hakan A.
14 Nisan 2018 - 13:58 - Güncelleme: 14 Nisan 2018 - 13:59

İstanbul`un hemen her yerinden görülebilecek, şehrin en tepe noktasında inşa edilen dev cami Çamlıca Cami için geri sayım başladı. Çamlıca Camii içerisinde yapılan işlerde sona gelinirken, camiinin ne zaman ibadete açılacağı belli oldu. Ramazan ayı itibariyle Çamlıca Camisi ibadete açılmış olacak. İşte inşaatında gelinen son durum ve Çamlıca Camii projesi...

Temelleri Ağustos2013 tarihinde atılan Çamlıca Camii projesinde inşaat çalışmaları aralıksız devam etti. Projede tüm kaba inşaat işleri tamamlanırken, ince işçiliklerde ise sadece iç bölümde hat ve seramik uygulamaları kaldı ve bu çalışmalarda sona gelindiği iskelelerin sökülmeye başlandığı ifade ediliyor. Yakın bir zamanda ibadete açılacak olan Çamlıca Camisinin açılışını İstanbullu dört gözle beklemeye devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Başbakanlığı zamanında temellerini attığı Çamlıca Cami inşaatında sona yaklaşılmış durumda. Caminin dev kubbesinin iç süslemeleri için kurulan iskeleler sökülmeye başlandığı, tamamı el işçiliği süslemeler de ortaya çıkmış durumda. Cami, Kadir gecesinde İstanbullunun ibadet yapabilmesi için resmi olarak açılacak. Halen Bin 500 kişilik bir ekibin aralıksız çalıştığı ve inşaatın yüzde 95'lik diliminin tamamlandığı Çamlıca Camisi tam olarak 58 gün sonra ibadete açılacak.

Ramazan ayı içinde Kadir gecesi camiyi ibadete açılacak. Yani 58 gün kaldı. Caminin içinde ve atölyelerde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Şu anda dev kubbenin altında kurulan iskeleler sökülmeye başlandı. Şu anda caminin her tarafından da çalışma eş zamanlı olarak devam ediyor.

Çamlıca Camisi, herhangi bir afet anında sivil savunma anlamında kapalı alanları ile 100 bin kişiyi barındıracak şekilde toplanma alanı olarak kullanılabilecek.

 Cami, 4'ü 107.1 metre, 2'si ise 90'ar metre uzunluğunda 6 minareye sahip. 7 metre 77 santimetre boyundaki dünyanın en büyük alemine sahip. 125 bin metrekare alanda yapımı devam edilen Çamlıca cami ayrıca kubbe kemerlerinin iç kısmına takılan 220 metre boyunda "Fetih Suresi"yle dikkat çekiyor. Caminin 72 metre yüksekliğinde 35 metre çapında dev ana kubbesi ise şehrin hemen her yerinden görülebiliyor. Kompleksin altında ise 3 bin 500 araç kapasiteli katlı bir otoparkı bulunuyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum