Reklamı Geç
Çanakkale 1915 Köprüsü inşaatı için yabancılar sırada

Çanakkale 1915 Köprüsü inşaatı için yabancılar sırada

Çanakkale 1915 Köprüsü için flaş gelişme... Yap işlet devret modeliyle inşaa edilecek olan Çanakkale köprüsü için şimdiden yabancılar talip. Köprünün inşaatı için Japon, Çin ve Güney Koreli firmalar sırada.

16 Ekim 2016 - 08:31

Türkiye mega projeler alanında rekorları peş peşe kırmaya devam ederken, adeta nyaya meydan okurcasına yeni projeler geliştirmeye ve hayata geçirmeye devam ediyor. Marmaray, Osmangazi Köprüsü, Yavuz Sultan Selim köprüsü, Avrasya Tüneli derken sıra geldi Çanakkale 1915 Köprüsüne...

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 16 Ekim 2016 - İstanbul

Konuya ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberlerşme Bakanı Ahmet Arslan, Çanakkale 1915 Köprüsü ihale aşamasına yaklaşıldığının altını çizerken yabancı ülke şirketlerinin yakın takibinde olan dev proje için, "Japon, Çin ve Güney Koreli firmalar yatırımı bekliyor. İtalyan Astaldi de yakın takipte." ifadelerini kullandı. 

Türkiye, Çanakkale'nin iki yakasını bir araya getirecek tarihi hamle i,çin geri sayımı sürdürürken, yabancıların iştahını kabartan hazırlıklarda hızla sürüyor.  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, Çanakkale 1915 Köprüsü ile ilgili imzaların tamamlandığını bu ay içinde ihale için ilan çıkılmasında geri sayımdayız dedi.. 

Bakan Ahmet Arslan, 2017'nin ilk ayı Ocak'ta ihale için ilk teklifleri alacaklarını, 18 Mart 2017 tarihinde ise dev proje için ilk kazmanın vurulacağını söyledi. Küresel ve bölgesel sıkıntılara rağmen yerli yatırımcıların yanı sıra Çin, Japon ve Güney Koreli devlerin köprüyü yakın markaja aldıklarını ifade eden Bakan Arslan, "Türkiye'ye büyük bir güven var. Çünkü biz büyümenin lokomotifi olarak yatırımları görüyoruz. Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün yatırımcılarından Astaldi'nin de buraya ilgisi devam ediyor" ifadelerini kullandı.

Çanakkale 1915 Köprüsü, 2 bin 23 metre ayak açıklığı ile bu alanda dünya lideri olmaya aday. Halen bu konuda rekor bin 991 metre açıklığa sahip olan Japonya'daki Akashi Köprüsü'ne ait. Köprü üzerinde bir demiryolu hattının olmayacağını söyleyen Bakan Arslan, Çanakkale 1915 Köprüsü tamamlanmasıyla deniz etrafında bir ring hat olacak. Bu durumun yük taşıma trafiğini de olumlu yönde etkileyecek diyen Bakan Arslan, yatırım hayata geçtiğinde mevcut köprü geçişlerine uygulanan ücretlendirmenin benzerinin burası için de söz konusu olacağını vurguladı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..