Canikli açıkladı; "Uluslararası Gayrimenkul Borsası için düğmeye basıldı"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla, gayrimenkul sektörüne finansman modeli olarak Türkiye'de yeni bir ilk daha Uluslararası Gayrimenkul Borsası ile geliyor. açıklama Başbakan Yardımcısı Canikli'den geldi.

Canikli açıkladı; "Uluslararası Gayrimenkul Borsası için düğmeye basıldı"
Editör: Hakan A.
19 Mayıs 2017 - 09:02

Türkiye'de ekonominin lokomotifi olan gayrimenkuyl sektörünü hareketlendirmeye, finansman çeşitliliği yaratmak adına düğmeye basan hükümet Uluslararası Gayrimenkul Borsası için kolları sıvadı. Gayrimenkul sertifikası ihracı sonrasında bir adım da Uluslararası Gayrimenkul Borsası için geldi. 

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 19 Mayıs 2017 - İstanbul

Konuya ilişkin resmi açıklama ise Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli tarafından yapıldı. Gayrimenkul sektöründe finansman yükünün bankacılık sistemi üzerinde olduğunun altını çizen Başbakan Yardımcısı Canikli tarafındna yapılan son dakika açıklamasında, "alternatif bir finansman aracı olarak uygulamaya konulan gayrimenkul sertifikasının ardından, Uluslararası Gayrimenkul Borsası kurulmasına yönelik bir projeyi daha hayata geçiriyoruz" dedi.

Kurulması planlanan Uluslararası Gayrimenkul Borsası'nın İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) üyesi ülkelerin gönüllü katılımıyla kurulacağını söyleyen Canikli, "Türkiye'deki herhangi bir gayrimenkulün dünyanın başka bir yerinde satılabilecek. Aynı menkul kıymetler borsası gibi. Orada kâğıtlar, hisseler el değiştiriyor. Burada gayrimenkuller el değiştiriyor. Bütün güvenlik mekanizmaları sistemde var. Bu bir konut olabilir, bir arazi, bir proje, AVM olabilir. Bunu gayrimenkul satıcısı olarak borsaya fiyatı ile beraber aracı kurumlar vasıtasıyla giriyorsunuz. İSEDAK üyesi bütün ülkelere açık olacak şekilde fiyatı, bunu pazarlayabiliyorsunuz... Mekanizmayı kuruyoruz, yasal çalışmayı ileriki günlerde Meclis'e sevk edeceğiz." diye konuştu.

Canikli açıklamasında ayrıca, "Takasbank gibi bir kuruluş yine devrede olacak. Parayı tahsil ettiği garanti edilmeden, gayrimenkul tapusu verilmeyecek. Tapu da dijital ortamda el değiştirir hale gelmiş olacak. Dijital bir piyasa olacağı için nerede kurulacağının önemi yok. Ama Türkiye olarak bütün altyapı çalışmalarımızı yapıyoruz. İSEDAK ülkelerinin kurucusu olduğu, her ülkenin eşit oranda kurucu hissedarlığa sahip olduğu bir model olacak." ifadelerini kullandı.

 Canikli, bu amaçla hayata geçirdikleri gayrimenkul sertifikalarına ise henüz yeterince ilgi gösterilmediğini hatırlattı. Gayrimenkul sertifikasını tam olarak anlatamadık, anlaşılamadı. Ancak talebin zamanla artacağına yönelik beklentilerinin bulunduğunu vurguladı. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum