Çekmeköy - Sultanbeyli Metro inşaatı yeniden başlıyor

Geçtiğimiz günlerde finans desteği bulunan Çekmeköy - Sultanbeyli Metro inşaatı kaldığı yerden devam edecek.

Çekmeköy - Sultanbeyli Metro inşaatı yeniden başlıyor
Editör: Hakan A.
26 Kasım 2019 - 12:27 - Güncelleme: 26 Kasım 2019 - 19:38

Üsküdar Çekmeköy arası yapımı tamamlanan metro hattının ikinci etabı, yapımı durdurulmuş olan “Çekmeköy - Sultanbeyli Metro Hattı” inşaatı tekrar başlıyor.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi  - 26 Kasım 2019 - İstanbul


İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından yapımı durdurulan Çekmeköy - Sultanbeyli Metro Hattı inşaat çalışmalarına yeniden başladı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun katıldığı törenle inşaat çalışmaları yeniden başlatılan Çekmeköy - Sultanbeyli Metro Hattı hızla ilerleyecek.İBB Başkanı İmamoğlu, "Metro birinci işimiz. İstanbul'da metroyu en üst seviyeye taşıma konusu milli bir meseledir. Sayın sözenden itibaren şimdiye kadar emeği geçen her belediye başkanına tek tek teşekkür ediyorum. Duran metro projelerimiz vardı. Toplam 8 hat idi. Bugün duran metro hatlarının bir başkasını hayata geçiriyoruz. Artık gün hizmet günü. Bu hattın hayata geçmesiyle ilgili, finansman konusuyla alakalı yoğun bir çalışma ortaya koydular. iki yıldır duran metro şantiyesiyle ilgil, finansman çözümü sonrası iş başı yapmış bulunuyoruz. Ekonomi hem ülkemizde, hem dünyada çok kolay ilerlemiyor. Finansman 2 yıllık süreçte devam ediyordu. Alman Dolche Bank'a teşekkür ediyorum. Dünya durur, İstanbul durmaz. Buna göre topyekün hareket etmeli, doğru karar alıp, birbirimizi desteklemeliyiz. Bu işin önünde kimsenin engel değil, yardım eden, kolkola girip hareket etmek zorundayız. Biz o kolları yakalamak için mücadelemizi vereceğiz. Hangi siyasi makam olursa olsun. Bu ortaya koyduğumuz tolerans, iş başarma arzusunun göstergesidir. Bu yapılan iş birliği ile bugünü kutluyoruz. Herkes alkışlayacak. Bu kadar basit." dedi.

İmamoğlu, "Bir hizmetin sahibi o dönemin belediye başkanı, ya da o dönemin iktidarı olan siyasi parti değildir. Kamudur, millettir. Bugün ben aracıyım, yarın bir başkası. Başarılarımızla övünelim ama asla sahiplenmiyelim. Bizim ağızımızdan kimse şunu duymayacak, partimizin projesi, benim projem "Biz yaptık" sadece bunu duyacak." diye konuştu.
 çekmeköy sultanbeyli metrosu

Başkan İmamoğlu, İstanbul'un ihtiyaç duyduğu diğer projeler için de kaynak ve işbirliği yapacak, yeni bazı finans modelleri ile, vatandaşın cebine ve sırtına yüklenen değil, daha farklı oluşumlarla projeler yapacağız. Toplu ulaşım hatları, İETT hatlarını kısalaştıracak, toplu ulaşım hatlarını destekleyeceğiz. Deniz ulaşımını destekleyeceğiz. Tümüyle entegre bir sistemi İstanbul'a var edeceğiz. Toplumun huzuruna katkı sağlayacağız. Bugün açtığımız, start verdiğimiz açılışını da birlikte yapacağımız , Çekmeköy - Sultanbeyli Metro Hattımızı Anadolu Yakası'ndaki karayolu trafiği oldukça rahatlatacak proje 10.9 km, 8 istasyondan oluşacak, yolculuk süresi 16 dk olacak. Saatte tek yönde 65 bin civarında yolcu taşıyacak. Ana hat tünelleri TVM ile delinecek ve yine istasyon içerisinde farklı çalışmalar ile tünel çalışmaları tamamlanacak. Sürücüsüz metro olarak çalışacak. Üsküdar Ümraniye Çekmeköy hattı başta olmak üzere, marmaray ve Metrobüs ile entegre olmuş olacak. Sancaktepe'den Mecidiyeköy'e 55 dakikada ulaşım sağlanabilecek. İnsanlarımıza faydalı bir hattı hizmete katmış oluyoruz. " ifadelerini kullandı.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum