Cemal Kamacı Spor Kompleksi ilk yeşil bina sertifikalı tesis olacak

Yeşil bina sertifikasına sahip olan Türkiye'nin ilk spor tesisi olacak Cemal Kamacı Spor Kompleksi tamamlanmak üzere.

Cemal Kamacı Spor Kompleksi ilk yeşil bina sertifikalı tesis olacak
Editör: Hakan A.
28 Mart 2019 - 06:54

Türkiye'de yeni dönemde spor tesislerinin de yeşil bina sertifikasına uygun inşaa edilmeye başlanıyor. Bunlardan ilki ise İstanbul'da hayata geçirildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından inşaa edilen Türkiye'nin ilk yeşil bina sertifikasına sahip spor kompleksi Cemal Kamacı Spor Kompleksi tamamlanıyor.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 28 Mart 2019 - İstanbul


İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından son teknoloji ile Yeşil Bina olarak yeniden inşa edilen Cemal Kamacı Spor Kompleksi’nde çalışmalar son aşamaya geldi. Çevreci yüksek teknoloji ile donatılan ve modern bir görünüme kavuşan Cemal Kamacı Spor Kompleksi, aylık 60 bin kişiye hizmet verecek.

ÇEVREYE DUYARLI, YEŞİL BİNA UYGULAMALARI İLE TASARLANDISportif alanların artırıldığı ve kullanıcı kapasitesinin genişletildiği tesis, çevreye duyarlı ve yeşil bina uygulamaları ile yapıldı. İnşaatında bamboo, keten, pamuk gibi çabuk yenilenebilir ve yerel ürünlerden oluşan; FSC- Orman Görevlileri Kurulu (Forest Stewardship Council) Belgeli ahşap ve geri dönüşüm içerikli çevreci malzemelerin kullanımı tercih edildi. Küresel ısınmaya etkinin azaltılması amacıyla yenilenebilir enerji kaynaklarının devreye alınması sağlandı. 

GÜNEŞ PANELLERİ İLE ELEKTRİĞİNİ KENDİSİ ÜRETİYOR

Çatısının üzerine güneş panellerinin yerleştirildiği tesis, bu yöntemle günlük elektrik ihtiyacının yüzde 10'unu kendisi üretiyor. Tesis, çevreci ve yeşil bina özellikleri kapsamında yüzde 45 su tasarrufu, yüzde 28 enerji tasarrufu sağlayacak şekilde tasarlanarak inşa edildi. Cemal Kamacı Spor Kompleksi, tüm bu çevreci proje tasarımı ve inşaatıyla Gold LEED Sertifikası (Uluslararası Sürdürülebilir Yeşil Bina Sertifikası) aldı ve Türkiye'de bu sertifikaya sahip olan ilk spor kompleksi özelliğine kavuştu.

KOMPLEKSTE NELER VAR?

Kompleks, olimpik ve yarı olimpik olmak üzere 2 yüzme havuzu, açık futbol sahası, 2 açık tenis kortu, bay ve bayan fitness salonları; judo, karate, tekvando, jimnastik, step, aerobik, spinning ve pilates sporlarının yapılacağı 2 stüdyo salonun yanı sıra 536 araç kapasiteli kapalı otopark alanıyla İstanbullulara hizmet verecek. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum