Dar gelirlinin umudu TOKİ konut üretimde tam gaz

Türkiye'nin en büyük ve tek sosyal konut üreticisi TOKİ sadece konut üretmiyor, arazi üretimiyle yeni yerleşim yerlerine değer katıyor. Tek başına TOKİ adının bile geçmesi o bölgede arsa ve ev fiyatlarının yükselmesine neden oluyor. İşte örnekleriyle TOKİ projeleri...

Dar gelirlinin umudu TOKİ konut üretimde tam gaz
Editör: Hakan A.
21 Şubat 2016 - 13:42

Türkiye'nin en büyük ve tek sosyal konut üreticisi TOKİ sadece konut üretmiyor, arazi üretimiyle yeni yerleşim yerlerine değer katıyor. Tek başına TOKİ adının bile geçmesi o bölgede arsa ve ev fiyatlarının yükselmesine neden oluyor.

Özellikle büyükşehirlerde tükenen arsa stoğuna alternatif  arayan müteahhitlerin yol göstericisi olmuş durumda TOKİ. TOKİ nereye müteahhitler oraya demek yanlış olmaz... TOKİ tarafından İstanbul'un yeni uydu kentlerinin yer aldığı Kayabaşı bölgesinde projelere el atması arsa fiyatlarını adeta patlattı. İdarenin ‘arsa satış karşılığı gelir paylaşımı’ modeli kapsamında yeni projelerle Kayabaşı bölgesinde satışa çıkardığı  876 ada 1 parseldeki arsasına 1 milyar 285 milyon lira lık teklif verilmesi, duyanların şaşırmasına neden olurken, 2’nci parseldeki ihaleye ise 1 milyar 20 milyon lira teklif geldiği kaydedildi.

Türkiye'de yapılacak en büyük uydukentlerin merkezi Kayabaşı! İstanbul'da arsa almak, arsa üretmenin maliyeti ne kadar diye soracak olursanız şayet bunun cevabı yapılan TOKİ ihalelerini emsal göstermeniz mümkün olabilir. Zira arsa üretmek hiç de sanıldığı kadar ucuza mal olmuyor. Oldukça yüksek fiyatlar arsa arazi üretilebiliyor. 

Burada Eviniz Olsun ister misiniz?
 

Burada Evim Olsun diyorsan haberimizi okumaya devam edebilirsiniz. buradaevimolsun.com ön talep avantajıyla lansman öncesinde çok uygun fiyatlarla yatırım avantajı, ev sahibi olma imkanı sunuluyor. Bu avantajlı fiyatlara ve ayrıntılara nasıl ulaşacağınızı bilmek ister miydiniz? O zaman haberimizi okumanız yeterli olacak!

BU HABER YETERSİZ Mİ GELDİ? O ZAMAN DİREKT OLARAK BUARDA EVİM OLSUN DEMEK İÇİN BURAYA BAKINIZ

Türkiye'nin en önemli konut üreticilerinden Emlak Konut-TOKİ ortaklığıyla İstanbul Başakşehir bölgesinin en büyük projelerinden Park Mavera'da  Burada Evim Olsun kampanyasısıyla ön talep süreci başladı. Konut üretiminde lider firmaların başında yer alan, Türkiye'nin dev projelerinde imzası bulunan Makro Yapı Park Mavera projesi kapsamında ikinci etap ön satış fırsatı sunan Buradaevimolsun.com sitesini hayata geçirerek, sistem üzerinden online onlarak talep toplamaya başladı. Burada Evim Olsun sitesi üzerinden üygun ödeme imkanlarıyla 2016'nın en fazla kazandıracak konut projesinden ev sahibi olmanız, paranıza para katmanız için alternatifsiz bir yatırım fırsatını yakalamış olacaksınız.

Burada Evim Olsun fırsatları neler?

 

Fırsatı çok, ödemesi kolay ön talep sürecinde Başakşehir'in yeni projesi Park Mavera'da hayatınızın yatırımını yapmaya hazır mısınız? Yapmanız gereken oldukça basit. Proje hakkında her türlü bilgiye ve görsel detaylara ulaşmak için verdiğimiz bağlantıya bakmanız yeterli. Proje yetkilileriyle irtibat kurmak ve fırsatlar hakkında geniş bilgi almak için formu doldurmanız yeterli. Kısa bir süre sonra sizlere ulaşacak yatırım uzmanı tarafından gerekli tüm bilgiler sizlere telefonda verilecek.

İlk olarak altta bulunan linke tıklayarak buradaevimolsun.com web sitesinde bulunan formu doldurun ve yatırımınız için gerekli tüm bilgileri en yetkili kişilerden alın.

Haber devam ediyor!
 

Başbakanlık Toplu konut İdaresi’nin (TOKİ) İstanbul Başakşehir Kayabaşı’nda “Arsa Satış Karşılığı Gelir Paylaşımı” modeliyle satışa sunduğu 876 ada 1 parsel ve 876 ada 2 parsel arsa ihaleleri tamamlandı. Birinci parselin ikinci oturumunda en yüksek teklif 1 milyar 285 milyon lira ile Makro İnş. Tic. A.Ş.’den geldi. Kayabaşı’nda 876 ada 1 parselde “Arsa Satış Karşılığı Gelir Paylaşımı” modeliyle satışa sunulan arsanın ihalesinin ilk oturumu 28 Ocak 2016 tarihinde yapılmıştı. Sektörde iş yapan sekiz firmanın katıldığı ikinci oturumda arsa satış karşılığı satış toplam gelirinde en yüksek teklifi 1 milyar 285 milyon lira olarak veren Makro İnşaat, en yüksek idare payı geliri olarak 257 milyon liralık bedel teklif etmesi işin ne kadar maliyetli ve pahalı olduğunun en önemli kanıtı. TOKİ tarafından ihaleler değerlendirilip, ihaleyi kazanan firma buna göre açıklanacağı kaydedildi. 

İstanbul Kayabaşı Toplu Konut Alanı 876 ada 2 parselde ‘Arsa Satış Karşılığı Gelir Paylaşım’ modeliyle ihaleye çıkarılan alanda ise yapılan ikinci oturum kapsamında en yüksek teklifi 1 milyar 20 milyon lirayla Makro İnşaat verdi. Arsa satış karşılığı idare payı geliri ise 306 milyon lira. 

Türkiye'nin en büyük uydukent
 

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, ihalelere devam ettiklerini belirterek, hasılat paylaşımı ihaleleriyle kurumun birikimi ve özel sektörün dinamizmini bir araya getirmeyi hedeflediklerini söyledi. İhale alanıyla ilgili açıklama yapan Turan, bölgenin TOKİ tarafından planlanan ve Türkiye’nin en büyük uydukent projesi olduğunu söyledi. Turan, “Arazi Kayabaşı’nda 3’üncü Köprü bağlantı yolu güzergâhında, Atatürk Havalimanı’na 17, yeni havalimanına 20 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Alan İstanbul’un yeni cazibe merkezlerinden biri” olacağını vurguladı.

Alana yapılacak projeyle ilgili tasarım detayları da veren Turan, “Kişi başına 36 metrekare yeşil alan sunan proje, depreme dayanıklı inşa edilecek. Günlük enerji ve ısı ihtiyacının büyük bir kısmı güneş enerjisinden elde edilecek biçimde tasarlanacak”ifadelerini kullandı.

TOKİ tam gaz konut hamlesini başta İstanbul olmak üzere tüm Anadolu'da hayata geçirmeye devam ederken, son bir ay içerisinde yapılan bazı ihaleler ise şöyle sıralanabilir!

- Karaman’a inşa edilecek 998 konutun ihalesi yapıldı
 

TOKİ Karaman’da 998 konut inşa edilecek. Bu kapsamda, “Kırbağ Mahallesi 998 konut, 1 cami, 1 ticaret merkezi inşaatı ile altyapı ve çevre düzenlemesi işi” ihalesi 15 Şubat 2016 tarihinde yapıldı.

Konutların tasarımında, geleneksel mimari cephe anlayışı yeniden yorumlandı. Proje çerçevesinde 998 konutun 830’u 2+1 planında, 168’i ise 3+1 planında tasarlandı.

- Çorum’a 142 konut
 

TOKİ tarafından , Çorum’da 142 konut inşa edecek. “Devane Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi 2. etap 142 konut inşaatı ile altyapı ve çevre düzenlemesi işi”  ihalesi 11 Şubat 2016 tarihinde yapıldı.

Konutların tasarımında geleneksel Çorum evlerinde yer alan mimari cephe anlayışının yansıtılmasına önem verildi. Devane Mahallesi’nde inşa edilecek 142 konutun 48’i 4+1, 94’ü ise 3+1 planında tasarlandı.

- Kuzey Ankara’da inşa edilecek 1.123 konutun ihalesi yapıldı
 

TOKİ Kuzey Ankara Projesi kapsamında yaptığı iki ayrı ihale ile toplamda bin 123 konut daha inşa edecek.

Kuzey Ankara Kent Girişi 4. Bölge 2. Etapta; “314 konut ve 1 cami inşaatı ile altyapı ve çevre düzenlemesi işi” ihalesi 1 Şubat 2016 tarihinde, 5. Bölge; “809 konut, 1 ünite merkezi ve 1 kreş inşaatı ile altyapı ve çevre düzenlemesi işi” ihalesi de 2 Şubat 2016 tarihinde yapıldı.

Cephe tasarımında Selçuklu-Osmanlı Mimarisi

3+1 ve 4+1 planında inşa edilecek konutların dış cepheleri Selçuklu ve Osmanlı Mimarisinin izlerini taşıyacak. Bu çerçevede dış cepheler saçaklı ve ahşap desenli, pencere altları bezemeli, korkulukları ferforje olacak şekilde tasarlandı.


 
Proje kapsamında 3+1 planında bin 53 konut, 4+1 planında ise 70 konut inşa edilecek. Ayrıca yerden ısıtma ve mekanik havalandırma özelliğine sahip bin kişilik cami yapılacak.

- Hatay Reyhanlı’da 414 konut inşa edilecek
 

TOKİ Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde 414 konut inşa edecek. “Reyhanlı Yenişehir Mahallesi 414 sosyal konut, 1 büfe inşaatı işi”  ihalesi 26 Ocak 2016 tarihinde yapıldı.
 
Proje kapsamında 80 konut, 4 blok halinde  “zemin + 4” kat ve 3+1 planında tasarlandı. 334 konut ise 17 blok olarak “zemin + 4” kat ve 2+1 planında inşa edilecek. 


YORUMLAR

  • 0 Yorum