Dev araştırma gemisi Fugro Scout "3 katlı Büyük İstanbul...

Dev araştırma gemisi Fugro Scout "3 katlı Büyük İstanbul Tüneli" için zemin etütlerine başladı

İstanbul Boğazı altında inşa edilmesi için çalışmalarına başlanılan "3 katlı Büyük İstanbul Tüneli" zemin etüdü için dev araştırma gemisi çalışmaya başladığı kaydedildi.

27 Temmuz 2017 - 16:01

Türkiye'nin mega projeleri çerçevesinde, İstanbul'a yapımı planlanan "3 katlı Büyük İstanbul Tüneli" projesi için düğmeye basıldı. İlk etapta zemin etüt çalışmaları yürütülüyor.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 27 Temmuz 2017 - İstanbul

İstanbul trafiğini büyük ölçüde rahatlatacak olan mega projelerden biri olarak anılan ve deniz altına inşa edilecek "3 katlı Büyük İstanbul Tüneli" projesi kapsmaında dev araştırma gemisinin zemin etüt çalışmalarına başladığı gelen son dakika haberleri arasında.

Marmaray, Avrasya Tüneli derken bir hayal daha gerçekleşmek üzere. İlk çalışmaların başlatıldığı duyuruldu. Konuya ilişkin edinilen son dakika bilgiye göre, İstanbul Boğazı'nın altından hem karayolu hem demiryolu ulaşımının yapılacağı 3 katlı Büyük İstanbul Tüneli için çalışmalara başlandı. Boğaz'da Panama bandırallı dev araştırma gemisi "Fugro Scout" Kandilli açıklarında demirledi. 

Yaklaşık 5 yılda tamamlanması ve günde 6 milyon kişinin kullanması planlanan 3 katlı "Büyük İstanbul Tüneli" için zemin etüt araştırmaları ve dip yapısının incelenmesini yapmak üzere çalışmalarına başladığı kaydedildi. Dev araştırma gemisinin her şartta suyun 3 bin metre derinliğine kadar araştırmalarda kullanılabiliyor. İlk olarak Bebek Akıntı Burnu ve Kandilli Mehmetçik Burnu arasında çalışmaya başladığı tünelin giriş ve çıkış noktaları olarak bilinen Rumeli Hisarı- Küçüksu arasındaki alanı tarayacağı bildirildi.

5 Yılda tamamlanacak

Boğaz sularının hemen altından geçecek tünel, tek tüp içerisinde hem karayolu hem de demiryolu hatları yer alacak. Projenin içerisinde ortadan geliş ve gidiş olmak üzere demiryolu, üst ve alt katlarda ise otomobil ve benzeri tekerlekli araçların geçişini sağlayacak. Tünelin tamamlanmasıyla birlikte iki yaka arasındaki mesafeyi 14 dakikaya indirmesi planlanan "Büyük İstanbul Tüneli" 5 yılda tamamlanması öngörülüyor. 

Avrupa Yakası'nda İncirli'den, Anadlu yakasında ise Söğütlüçeşme'ye hızlı metroyla 40 dakikada ulaşılacak; Hasdal Kavşağı'ndan Ümraniye Çamlık Kavşağı'na araçla 14 dakikada geçilmesi sağlanmış olacak. Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eski Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan zamanında tanıtılan "3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli" projesiyle İstanbul, metro hatları ve karayolu akslarını birleştiren, dünyanın ilk üç katlı tüneline sahip olacak.

İşte 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli tanıtım filmi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..