Doğalgaz fiyatları pek çok ilde böyle düşürülecek

Doğalgaz fiyatları pek çok ilde böyle düşürülecek

Doğalgaz'ın taşınmasından ötürü doğan maliyetler satış fiyatlarına yansırken, bu durumu değiştirecek yeni bir çözüm bulundu. Uzak ilçelere doğalgaz CNG ve LNG ile ulaştırılması gündemde bu hamle fiyatları düşürecek.

11 Haziran 2017 - 10:31

Türkiye genelindedoğalgaz dağıtımı için boru hatları kullanılırken, yüksek maliyetlerin doğalgaz satış fiyatlarına yansıtldığında kullanıcıya zamlı olarak ulaşıyor. BU sorunu çözmek, boru hatları yerine ülkede doğalgaz olmayan il ve ilçelerde uzak ilçelere doğalgaz CNG ve LNG ile ulaştırılması kapsamında yeni bir çalışma başlatıldı. ilk uygulama ise Erzincan'da yapılıyor.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 11 Haziran 2017 - İstanbul

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından projelendirilen doğalgaz ulaşmayan il ve ilçe kalmaması hedefi kapsamında yeni ve maliyet düşürücü önemli bir adım attı. Türkiye'de ucuz doğalgaz kullanımının önünü açacak yeni uygulamanın startı verildi. Pek çok il ve ilçeye doğalgaz ulaştırmak için boru hattı yerine CNG ve LNG ile ulaştırlmasına başlandı. 

Doğalgaz fiyatlarını ucuzlatacak olan çalışmaların ilki Erzincan'da hayata geçiriliyor. Sırada ise 20 ilçe bulunurken, Bakanlık bu şekilde maliyetleri de indirerek vatandaşa daha uygun fiyatla doğalgaz kullanımı sağlayacak. Bu da tarifelere indirim olarak yansıyacak.

Önümüzdeki 3 yıl içinde gaz arzı sağlanması hedeflenen 222 ilçe ve beldenin bir bölümüne doğalgaz CNG ve LNG ile ulaştırılması planlanmış durumda. Yüksek maliyetli doğalgaz boru hatları yerine kullanılması planlanan yeni uygulama vatandaşın cebine olumlu yansıyacağı ifade ediliyor.