Dolardaki Sert Yükseliş Konut Kredi Faizlerini Etkiler Mi?

Türkiye'nin Suriye'de gerçekleştireceği operasyonun bölgede jeopolitik endişeler uyandırması ve ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'yi, ekonomisini yok etmekle tehdit etmesi sonrasında dolar beş haftanın en yüksek seviyesine ulaştı. Uzman görüşlerine göre, jeopolitik gelişmelere oldukça duyarlı olan dolar/TL'de haber akışına bağlı olarak dalgalanmaların devam etmesi bekleniyor.

Dolardaki Sert Yükseliş Konut Kredi Faizlerini Etkiler Mi?
Editör: Hakan A.
09 Ekim 2019 - 10:28

Beş haftanın en yüksek seviyesine gelen dolar/TL, Trump'ın sonrasında yaptığı iki ülke ilişkilerini savunan açıklamaları ile geriledi.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi  - 9 Ekim 2019 - İstanbul


Gelişmeler sonrasında dün dolar kuru 5.85’e dayanırken borsa yaklaşık %2 kayba uğradı. Trump’ın akşam saatlerinde gelen ikinci açıklaması sonrasında ise dolar kuru 5,80'in altına geriledi. Borsa İstanbul bugünkü kayıplarını telafi ederken; 101.200 puan seviyelerinden 102. 200 puan seviyelerine yükseldi. Dolar kuru bugün sabah itibariyle 5.85 seviyesinde seyrediyor.

Dolar kurunda yaşanan sert yükseliş kredi kullanmak isteyen vatandaşları korkuttu. Geçen sene yaşanan kur krizinin ardından bir kaç gün içinde bankaların kredi faiz oranları rekor seviyede yükselmişti. Konut kredisi faiz oranları ortalaması %2.68’e kadar çıkarken birçok bankanın tabela konut kredileri %3 ve üzerine ulaşmıştı. Uzmanların görüşlerine göre jeopolitik gelişmelere oldukça duyarlı olan dolar/TL'de haber akışına bağlı olarak dalgalanmaların sürmesi bekleniyor. Kurda beklenmeyen yönde çıkışların yaşanması durumunda Merkez Bankası’nın Ekim ayı politika faizlerinde yeniden tedbir amaçlı artışa gidebileceği öngörülüyor. Söz konusu olumsuzlukların yaşanması durumunda 15 ayın ardından en düşük seviyeye inen konut kredisi faiz oranlarının yeniden artış ivmesine dönmesi mümkün. 

Bankaların güncel olarak konut kredisi faiz oranları ortalaması %1.49 seviyesinde. En uygun konut kredisi faiz oranı kamu bankalarının kampanyası dahilinde uygulanan  %0.99 düzeyinde. Özel bankalarda ise en düşük konut kredisi %1.11’e kadar geriledi. 

Eylül ayında 26 ayın ardından tek haneye düşen enflasyon oranı sonrasında güncel olarak enflasyon endeksli konut kredisi faiz oranları da %0.96’ ya geriledi. 

Kredi Pazarı’nın araştırmalarına göre en uygun konut kredisi üzerinden 200.000 TL tutar konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin 10 yıl vadede aylık taksitleri 2.850, 15 yıl vadede ise 2.385 TL’ ye karşılık geliyor. Kredinin 10 yıl vade için toplam geri ödemesi 342.000 TL, 15 yıl vade için de 430.00 TL’ ye denk geliyor. Kaynak: Kredi Pazarı/Pelin Akay

YORUMLAR

  • 0 Yorum