Reklamı Geç
Dünyadaki en uzun ikinci tüneli "Ovit Tüneli"nde ışık...

Dünyadaki en uzun ikinci tüneli "Ovit Tüneli"nde ışık göründü

Yapımı halen devam eden Dünya'nın en uzun ikinci tüneli olan Ovit Tüneli kazı işlemleri ışığın görünmesiyle tamamlanmış olurken, Başbakan Yıldırım'ın katıldığı özel bir tören düzenlendi.

12 Kasım 2016 - 09:09

Başbakan Binali Yıldırım, Ulaştırma Bakanlığı zamanında çalışmalarına başlanılan Ovit Tüneli projesi kapsamında ışık göründü. Kazı işlemlerinin tamamlanması vesilesiyle özel bir törren düzenlenirken, Başbakan Binali Yıldırım ve Bakan Ahmet Arslan'ın katılımı ile çalışmalar yerinde incelendi.

Dünyadaki en uzun ikinci tünel olma özelliği taşıyan Ovit Tüneli kazı işlemleri sona erdi. Türkiye'nin en önemli ulaşım projeleri arasında başı çeken Ovit Tünel projesi kapsamında kazı çalışmaları tamamlanırken, ilk ışığın gözükmesi ile birlikte çalışmalarda yeni etaba geçildi.

Bir milyar 140 milyon liraya mal olan, 14 kilometre ile dünyadaki en uzun ikinci tünel olma özelliğini taşıyan Ovit Tüneli’nin tamamlanarak hizmete girmesiyle birlikte, Rize-Erzurum karayolu üzerinde transit taşımacılık bölgeler arasında büyük bir rahatlığa, yıllardır yaşanan ulaşım sorununu kökten çömüş olacak. Bölge yatırımlarının önünü açacak ulaşımı rahatlatacak ve yıllardır hayali kurulan projede ilk ışık görüldü. Ovit Tünelinin tamamlanmasıyla birlikte Karadeniz limanlarına karayolu ile ulaşımın rahatlaması ile bölge ülkelerinin uluslararası ticaretini Karadeniz üzerinden daha güvenli şekilde gerçekleştirmesi planlanmış durumda.

Başbakan Yıldırım kendi zamanında başlayan Ovit Tüneli'nin tamamlanması için yoğun bir mesai harcandığını hatırlatırken, tören kapsamında önemli konulara değindi. Başbakan Yıldırım konuşmasında, “14 yılda 80 yılda yapılandan fazla bölünmüş yol ve yatırım yaptık. Bu da Recep Tayyip Erdoğan farkı. Sizin uşağınızın farkı. Dev projeler yapıyoruz. ‘Türkiye bunları niye yapıyor’ diyorlar. Kıskançlıktan hasetlikten ne yapacaklarını şaşırdılar. Kıskanmayın kardeşim çalışın sizin de olsun” dedi. Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan’dan tonelin 2018’de biteceğini öğrenen Yıldırım, “Olur mu, 2018’e bekler misiniz? Bak buradan müteahhitlere, yüklenicilere ve bakanımıza açıkça söylüyorum. Bu tünel 2017’nin sonunda hizmete girecek. Ona göre hesabınızı yapın. Ona göre çalışmalarınızı yapın” talimatı verdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..