Ekonomi piyasaları enflasyon rakamlarını bekliyor

Piyasalarda gözler Ekim ayı enflasyon rakamlarına çevrildi. TÜİK, 2020 Ekim ayı enflasyon rakamlarını Tüketici Fiyat Endeksi ile Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi verilerini açıklıyor.

Ekonomi piyasaları enflasyon rakamlarını bekliyor
Editör: Hakan A.
05 Ekim 2020 - 09:03 - Güncelleme: 05 Ekim 2020 - 10:14
Türkiye'nin ekonomik alanda normalleşme çalışmaları hızla devame derken, Eylül ayı sonunda Merkez Bankası ve BDDK tarafından pişayasalara, bankalara yapılan müdahaleler ve faiz arttırım kararı gündemde yerini koruyor. Bakan Albayrak'ın 2023 hedeleri doğrultusunda Yeni Ekonomik Programı YEP'i duyurması ve sonrasında yaşanan gelişmeler ile birlikte piyasalarda işlemler Borsa ve Döviz tarafından hızla devame diyor. Altın piaysalarında hareketlilik sürüyor. Enflasyon beklentisi ise 1.38 olarak bekleniyor. 

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 5 Ekim 2020 - İstanbul


TÜİK, 2020 yılına ilişkin Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ile Tüketici Fiyat Edeksi (TÜFE) rakamlarını 3 Ekim'de açıklaması gerekirken, hafta sonunun denk gelmesi nedeniyle 5 Ekim sabahı saat 10:00'da Ekim ayı enflasyon rakamlarını açıklayacak. Piyasada gözler Ekim enflasyonuna çevrilmiş durumda.

Uzman analistlerin Ekim ayına ilişkin neklentileri 1.38 artış olarak ifade ediliyor. Diğer taraftan ev sahipleri ile kirasıların her ay belirlediği kira artış oranı rakamları, bir yıl geçerli olmak suretiyle enflasyon rakamları ile belirlenecek. Aynı şekilde memur ve emeklilerin maaş artışları da bugün açıklanacak enflasyon verileri ile birlikte tespit edilebilecek.


İŞTE EYLÜL 2020 ENFLASYON RAKAMLARI


YORUMLAR

  • 0 Yorum