Elinizi çabuk tutun! O süre bu ay sonunda bitiyor...

İmar Barışı süreci sona eriyor. Yapı Kayıt Belgesi almayanlar bu habere dikkat! Son başvuru tarihi olan 31 Ekim için geri sayım başladı.

Elinizi çabuk tutun! O süre bu ay sonunda bitiyor...
Editor: Hakan A.
01 Ekim 2018 - 13:10

Türkiye genelinde devletle barışılan İmar Barışı süreci bu ay sonu tamamlanıyor. Verilen sürenin uzatılıp uzatılmayacağı konusunda net bir bilgi bulunmazken, yapı kayıt belgesi almayanların 31 Ekim'e kadar başvurularını yapmaları gerekiyor. 

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 1 Ekim 2018 - İstanbul


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan İmar Barışı sürecinde verilen süre bu ay sonunda 31 Ekim 2018 tarihinde sona erecek. 14 Milyonu aşkın imara aykırı, kaçak yapı, sanayi fabrikası, iş yeri gibi gayrimenkullerin başvuru için İmar Barışı sürecinden yapı kayıt belgesini almak istiyor. Şimdiye kadar yapılan başvurularda ise rakam 6 milyonu aştığı kaydedildi. Yapı Kayıt Belgesi almak için başvuru yapmayanlar için bu ay sonunda süreç dolacak. 

Mardin'de temaslarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, imar barışı ile alakalı önemli açıklamalarda bulunurken, "İmar barışı 31 Aralık 2017 tarihinden önceki yapıları ilgilendiriyor. Dolayısıyla vatandaşın elektriğini, suyunu, doğal gazını alamayan ve 31 Aralık 2017 önce yapı tamamlanmış yapıları ilgilendiriyor. Bu düzenleme vatandaşa daha çok hizmet götürmenin önünü açıyor. Bunlarla ilgili barış süreci devam ediyor. Tavrımız nettir 2017’den sonraki kaçak binaların tespiti de süreç içerisinde yapılacak" dedi.

Bakan Kurum'un Eylül ayı başında yaptığı açıklamasında ise, Haziran ayında uygulamaya konulan İmar Barışı düzenlemesine 4 ayda 4 milyon 966 bin 405 kişi başvurduğunu söylemişti. Bu başvurulardan elde edilen gelir ise 2 milyar 500 milyon lirayı aştığı kaydedildi.

Ekim sonunda tamamlanacak olan başvuru süreci için vatandaşın elini çabuk tutması gerekiyor. Belediyelerin ve Bakanlığın özel birimlerle vatandaşa yardımcı olmayı sürdürdüğü belirtilirken, yoğunluk nedeniyle başvurusunu yapmamış olanların son günleri beklemeden başvurularını yapmaları  gerekiyor.