Emay İnşaat Konkordato ilan etti

İnşaat sektöründe Konkordato furyası devam ediyor. İstanbul'da hayata geçirdiği Kent Plus markalı projeleri ile adından bahsettiren Emay İnşaat, Konkordato talebi için 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne başvurduğu öğrenildi.

Emay İnşaat Konkordato ilan etti
Editor: Hakan A.
15 Kasım 2018 - 14:12 - Güncelleme: 15 Kasım 2018 - 14:16

İnşaat ve gayrimenkul sektöründe Konkordato için mahkeme sürecine giren firmalara bir yenisi daha eklendi. Konkordato talebine ilişkin Mahkeme şirkete komiser ataması gerçekleştirdiği öğrenildi.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 15 Kasım 2018 - İstanbul


KentPlus markası ile Ataşehir başta olmak üzere, brandium ile bilinen, Kadıköy, Mimarsinan ve Kartal gibi projelere imza atan, Yalova'da  projesine devam eden Emay İnşaat, Konkordato talep ederken, mahkemeden karar çıktı..

Türkiye'nin önemli markalarını hayata geçiren firmaların Konkordato başvuruları sürüyor. Konkordato başvurusu furyasına son olarak Emay İnşaat eklendi. Şirket İstanbul Anadolu 1. Asliye Ticaret Mahkemesi'nden Konkordato talep ettiği, mahkemenin ise komiser atadığı gelen bilgiler arasında.

Eylül ayı başında borçlarını yeniden yapılandırmak için bankalarla görüşen Emay İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hakan Çağlar, ev satışlarında yaşanan düşüşler, faizlerin ve kur artışları ile beraber artan masraflar nedeniyle 250 milyon dolar olan borçlarının bir kısmını yapılandırma yolunu gittiklerini açıklamıştı.

Konuyla ilgili edinilen bilgiye göre, 1.Asliye Ticaret Mahkemesi tarafından yapılan inceleme sonucunda, Emay İnşaat’ın başvurusunu değerlendiren mahkeme şirkete yönelik 3 aylık geçici mühlet kararı verdiği öğrenildi. Mahkeme tarafından 2018/1307 kararı kapsamında ise Erdem Akyazılı, Osman Serdar Üliç ve Bülent Yıldırım isimlerinin şirkete geçici komiser heyeti olarak atamasının yapıldığı bildirildi. Konkordatonun tasdikine ilişkin davanın ön inceleme ve ilk tahkikat duruşması ise 6 Şubat 2019 tarihinde yapılacağı belirtildi.

Bazı projelerinde ciddi tapu sorunları var

Özellikle 2011'den bu yana tapu sorunları yaşanan firmanın bazı projelerinden ev alan müşterilerin ipotek sorunlarını nedeniyle büyük mağduriyetler yaşadıkları biliniyor. Tapularında ipotekleri kaldırmayı başaramayan bazı ev sahiplerinin sorunlarla boğuşan firma ile mahkemelik olduğu ifade ediliyor.

Şirket, konkordato ilanına ilişkin henüz resmi bir açıklama yapmadı.