Emlak alım satımı yapanlar dikkat! Yeterlilik belgesi süresi doldu...

Emlak alım satımı yapanlar dikkat! Yeterlilik belgesi süresi doldu...

Türkiye genelinde emlak komisyonculuğu yapanları yakından ilgilendiren mesleki yeterlilik belgesi için süre doldu. Yeterlilik belgesi bulunmayanlar artık kaçak sayılacak, emlakçılık yapamayacak. Para cezaları ise bu sabah itibariyle kesilmeye başladı...

Editor: Hakan A.
06 Aralık 2019 - 08:36 - Güncelleme: 06 Aralık 2019 - 08:40

Gayrimenkul sektöründe alım, satım ve kiralama yani komisyonculuk yapan on binlerce emlakçı için kritik süre sona erdi. Emlak komisyonculuğu ile uğraşan on binlerce komisyoncuyu yakından ilgilendiren o süre sona erdi. Peki şimdi o emlakçılara ne olacak?

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi  - 6 Aralık 2019 - İstanbul


Mesleki yeterlilik belgesi sahibi olamayan emlak komisyoncuları artık merdiven altı olarak tabir edilecek. Kaçak çalışanlar, yetki belgesini almayanlar için cezalar yolda. Emlak komisyoncuları 4 bin tl tutarında kaçak çalışma cezası ödeyecek. O süre bu sabah itibariyle başladı. Yeterlilik belgesi olmayan gayrimenkul komisyoncuları kaçak statüsünde ceza alacak. Süre ise 2020 Temmuz ayına kadar gayrimenkul komisyoncuları için uzatılmıştı.

Pek çok meslek ile alakalı olarak şart konulan ve süresi dolan mesleki yeterlilik belgesi için zaman doldu. İnşaat işçilerinin ve oda kaydı, Vergi Levhası kaydı Halk Eğitim Merkezlerinden emlakçılık alanı ile ilgili alınan kurs sertifikasını ibraz edemeyen tüm emlak komisyoncuları dün itibariyle "Mesleki Yeterlilik Belgesi" almaları gerekiyordu. Alamayanlar için ne olacak sorusunun yanıtı ise "merdiven altı" kaçak çalışan olarak nitelendirilecek ve cezalara tabii tutulacak.

Mesleki yeterlilik belgesi sahibi emlak komisyoncuları belgeyi 5 yılda bir yenileyecek!

Emlakçılık yetki belgesi alanlar dikkat! 5 yıl süreyle geçerli olacak belge her 5 yılda bir yenilenmek zorunda. 

Başvurular nasıl yapılacak?

Emlak sektöründe mesleki yeterlilik belgesi hizmeti TOBB MEYBEM tarafından 81 il ve 160 ilçede Oda ve Borsalar aracılığıyla veriliyor. Temmuz 2020 ise son ay!

Buna göre 5 Haziran 2018'den sonra emlakçılık yapmak istiyorum diyen birinden en az lise mezunu olması bekleniyor, 2.si ofisin en az net 30 m2 olması isteniyor ve mesleki yeterlilik sınavına katılıp belge alması isteniyor. Bu 3'ü değişmez koşul  olacak. Diğer taraftan emlakçılık yapmaya devam etmek isteyenler Temmuz 2020'ye kadar bu belgeyi almak zorundalar. Almayacaklar için verilecek para cezaları ise azımsanmayacak kadar büyük.