Emlakta tapu yükünü hafifletecek yeni uygulama

İnşaat ve emlak sektörünü yakından ilgilendiren yeni bir düzenleme daha yasalaşmak üzere Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'na sunuldu. İşte son dakika tapu yükünü hafifletecek yeni düzenlemenin ayrıntıları.

Emlakta tapu yükünü hafifletecek yeni uygulama
Editör: Hakan A.
15 Şubat 2017 - 15:22

İnşaat sektörünü yakından ilgilendiren yeni yasa teklifi sektöre büyük katkı sağlayacak. Yabancılara konut ve iş yeri satışlarında tapu yükünü hafifletecek yeni uygulamanın detayları belli oldu. işte son dakika haberin 

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 15 Şubat 2017 - İstanbul

Maliye'nin tapularla ilgili yetki almasına ilişkin yasa teklifi Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'na sunuldu. maliye Bakanı Naci Ağbal yasa teklifine ilişkin önemli açıklamalarda bulunurken, "Türkiye'ye döviz girişini artırmak ve inşaat sektörünü desteklemek amacıyla konut sektörüne yönelik katma değer vergisi istisnası getirildi. özellikle yabancılara konut ve iş yeri satışlarını teşvik etmek istiyoruz." dedi.

Bakan Ağbal, tapu harcı oranları ile inşaat sektöründe kullanılan bazı kağıtlar bakımından damga vergisi oranlarının farklılaştırılmasına imkan sağladıklarının altını çizdi.

Konuya ilkişkin açıklamada bulunan Maliye Bakanı Ağbal, "inşaat sektörüyle ilgili sektörde maliyetlerin düşürülmesi ve talebin arttırılması konusunda uzun süredir çalışmalar yürütüyorduk." dedi.

Yabancılara konut ve işyeri satışı konusunun önemli bir konu olduğuna işaret eden Ağbal, şöyle devam etti: 

"Bizim buradaki temel bakış açımız; özellikle Türkiye, son dönemde olmak üzere yabancılardan çok ciddi anlamda konut talebinde bulunulan bir ülkedir. Çok farklı ülkelerden insanlar gelip Türkiye'de tatil yapmak istiyorlar. Tatil yaptıkları dönemden bir süre sonra da düzenli olarak Türkiye'ye gelme kararı vererek, konut edinmeyi de bir tatil yapma yöntemi olarak seçiyorlar. Özellikle tatil yörelerinde çok sayıda insan bu şekilde konut ediniyor. Bu insanlar için aslında konut edinme Türkiye için uzun vadeli döviz kazandırıcı işlem olması bakımından da teşvik edilmesi gereken bir sektör olarak görüyoruz. 

Burada, konut sektörüne getirdiğimiz imkan aslında konut sektörüne getirilen bir imkan olmaktan öte turizm sektörüne getirilen bir imkandır. Burada yabancıların konut veya işyeri edinimi sınırsız değildir. Kuralları ve kaideleri var. Tapu kanununda bu konuyla ilgili düzenlemeler var. Burada herhangi bir şekilde kendi vatandaşlarımızın aleyhine bir durum oluşturmak değil Türkiye'ye döviz kazandırıcı bir işlem yapmak amacıyla bunu teşvik ediyoruz." 

Damga vergisine tabi kağıtlar arasında yer alan inşaat sektörüne ilişkin farklı sözleşme türlerinde oranların farklılaştırılmasına ve kamu kurum ve kuruluşları ile kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının desteklediği sosyal sorumluluk kapsamındaki projelerin başlangıç maliyetlerinin düşürülmesi amacıyla desteği sağlayanlar ile proje yürütücüleri arasında düzenlenen kağıtların damga vergisinden istisna tutulmasına imkan veriliyor. 

Bakanlar Kurulu tapu harcı oranını, gayrimenkullerin türleri, gayrimenkul sertifikası karşılığı edinimi, sınıfları, büyüklükleri, bulunduğu yer ve vergi değerleri itibarıyla birlikte veya ayrı ayrı olmak üzere, bir katına kadar artırmaya, onda birine kadar indirmeye yetkili olacak. 

İnşa edilen iş yeri ve konutların, satış bedelinin yurt dışından getirilecek döviz olarak ödenmesi şartıyla, Türkiye'de yerleşmiş olmayan yabancı uyruklu gerçek kişiler ile kanuni ve iş merkezi Türkiye'de olmayan ve bir iş yeri ya da daimi temsilci vasıtasıyla Türkiye'de kazanç elde etmeyen kurumlara ilk satışı, KDV'den istisna olacak. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum