En güncel Konut Kredisi Faiz Oranları

Konut kredisi faiz oranları Ocak ayından bu yana devam eden düşüşünü Nisan ayı itibari ile yükselişe bıraktı. Faiz oranlarında son durum ne ? Kredi kullanarak ev almayı düşünenler için en güncek konut kredisi faiz oranlarını haberimizde bulabilirsiniz.

En güncel Konut Kredisi Faiz Oranları
Editor: Hatice Kolçak
01 Mayıs 2019 - 10:44

Konut kredisi faiz oranları ev sahibi olacaklar için yakından takip ediliyor. Özellikle bir miktar peşinatı olup bir miktar konut kredisi kullanacaklar için faiz oranları oldukça önemli ve ev alımına karar verilmesinde önemli bir neden olarak görülüyor.

Mart ayında düşüş trendi devam eden konut kredisi faiz oranları Nisan ayına artışla başladı. Önce özel bankalar birer birer faiz oranlarını artırdı hemen arkasından kamu bankaları 0.20 baz puan artış yaparak mart ayında 1.28 'e indirdikleri oranlarını 1.45-1.55 faiz aralığına çekti.

Mayıs ayında konut kredisi faiz oranlarının düşmesi bekleniyordu. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Mayıs ayında konut kredisi faiz oranlarını yüzde 1 seviyelerinde görebiliriz demişti. Ancak 2019'a düşüşle başlayan ve düşüşle devam eden konut kredisi faiz oranları Nisan ayının ilk haftasından itibaren yükselişe geçti.

İstanbul belediye seçim sonuçlarının kesinleşmesinin zaman alması, arkasından gelen itirazlar, İran ve petrol varil fiyatlarının artması, S 400 gibi konular nedeniyle ekonomide artan belirsizlikler faiz oranlarını olumsuz olarak etkilediği uzmanlar tarafından belirtiliyor.

En güncel konut kredisi faiz oranları ise şöyle;

10 yıl vade ile kamu ve özel bankaların verdiği konut kredisi faiz oranları

Ziraat Bankası              1.45
Vakıfbank                     1.55
Halkbank                      1.65
Türkiye İş Bankası        1.72
ING Bank                      1.79
Garanti Bankası            1.81
KuveytTürk                    1.84
Denizbank                     1.89
TEB                               1.94
Yapı Kredi Bankas        1.95
AKBANK                       1.99
Fibabank                       2.16
BurganBank                  2.41
ANADOLUBANK           2.75