Enerji Kimlik Belgesi (EKB) için yeni tarih 2020

Enerji Kimlik Belgesi (EKB) için yeni tarih 2020

Ev sahibi olanlara alım satımlarda rahatlatacak haber geldi. Enerji Kimlik Belgesi (EKB) kanunu kapsamında erteleme geldi. Milyonlarca eve verilecek Enerji Kimlik Belgesi 2020 yılına kadar ertelendi.

Enerji Kimlik Belgesi (EKB) için yeni tarih 2020
Editor: Hakan A.
29 Nisan 2017 - 09:19 - Güncelleme: 06 Kasım 2018 - 13:21

Türkiye genelinde 2 Mayıs itibariyle Binalara Enerji Kimliği Belgesi (EKB) zorunluluğu kapsamında yapılan yeni düzenleme ile tarih ileri çekildi. Milyonlarca evin alınıp satılması önünde 2020 yılına kadar bir engel kalmadı.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 29 Nisan 2017 - İstanbul

Son günlerde en fazla konuşulan konulardan biri olan Enerji Verimliliği kapsamında Binalara zorunlu Kimlik Belgesi konusu olurken, bu kanun kapsamında alım satım ve tapu işlemlerinin yapılamayacak olmasından dolayı vatandaş oldukça endişe duymuştu. 

Konuya ilişkin resmi kanun, 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ile Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği'yle ülke genelinde milyonlarca binanın alınması zorunlu olan binaların enerji tüketimi ile karbondioksit emisyon değerlerini gösteren yasal belge Enerji Kimlik Belgesi (EKB) düzenlemesi yapıldı.

Kamuoyunda oldukça büyük ses getiren ve vatandaşında endişeyle takip ettiği EKB'de sevindiren haber dünkü Resmi Gazete'de yayımlandı. Yapılan son düzenlemeyle birlikte 2 Mayıs 2017 tarihi oldukça ileri bir tarihe atıldı. Yeni tarih ise 2020 olarak belirlendi. Bu süreye kadar EKB alacaklar işlemlerini yaptırabilir, kentsel dönüşüme girecek binalar yeniden inşa edilebilir. Resmi Gazete'de yayımlanan son düzenleme kapsamında, "1 Ocak 2020’ye kadar uygulanmaz" ifadleerie er verilerek konu ile alakalı tartışmalarda sonlanmış oldu.

Resi Gazete'nin 28 Nisan 2017 tarihli sayısında yayımlanan "Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" için alttaki bağlantıya bakarak, yasa ile alakalı tüm değişiklikleri inceleyebilirsiniz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum