Enflasyon endeksli konut kredisi faiz oranları hangi bankalarda arttı?

TÜİK, Ocak ayı enflasyon rakamlarını açıklarken, belli olan rakamlarla birlikte enflasyon endeksli konut kredisi faiz oranları artışa geçti. Peki enflasyon endeksli konut kredisi faizleri hangi bankalarda arttı?

Enflasyon endeksli konut kredisi faiz oranları hangi bankalarda arttı?
Editör: Hakan A.
05 Şubat 2020 - 09:00 - Güncelleme: 05 Şubat 2020 - 09:02

Konut kredisi faiz oranlarında düşüş Ocak ayı boyunca devam etti. Şubat ayının ilk haftasında ise bazı bankalarda enflasyon verilerine dayalı konut kredisi faizlerinde artış meydana geldi. TÜİK'in açıkladığı en son enflasyon rakamları ile birlikte özel ve kamu bankalarının konut kredisi kullanımında enflasyona dayalı kredilerinde faiz artışı oluştu. Peki 2020 yılının ikinci ayı başında enflasyon oranları ile birlikte artış gösteren enflasyona dayalı konut kredisi faizleri ne kadar arttı?

Emlak Pencerem / Kredi Pazarı - Pelin Akay / Konut Kredisi Haberleri - 5 Şubat 2020 - İstanbul


Türkiye İstatistik Kurumu dün Ocak ayı enflasyon verilerini açıkladı. Enflasyon verileri, yeni yıl 2020 ocak ve Şubat aylarında beklentinin üszerinde kalarak yükselişe geçti. Peki enflasyon verileri konut kredisi faizlerini nasıl etkiledi?

TÜİK tarafından ay başında bir önceki ayın enflasyon rakamları belli oluyor. Ocak ayı enflasyonuna ilişkin verilere buradan ulaşabilirsiniz.


 Ziraat Bankası, HalkBank, VakıfBank ve DenizBank tarafından kullandırılan enflasyona dayalı konut kredisi faizlerinde artış!

Kredi Pazarı tarafından verilen bilgiye göre, Ziraat Bankası, HalkBank, VakıfBank ve DenizBank’ın kullandırdığı enflasyon endeksli konut kredisi faizleri Şubat ayında TÜFE’ de yaşanan artışa bağlı olarak %1.21’e yükseldiği kaydedildi.. 

Enflasyon endeksli konut kredisi faizleri ilk olarak devreye girdiği Haziran ayında %1.75 Temmuz ayında %1.5, Ağustos ayında %1.57 ve Eylül ayında %1.44 ve Ekim ayında %0.96, Kasım ayında %0.90, Aralık ayında %1.07 ve 2020 Ocak ayında ise %1.17 olarak uygulandığı bildirildi.

200.000 TL tutarda 10 yıl vadeli konut kredisi hesaplama yapıldığında kulanılan kredinin aylık taksitleri 2.580 TL olurken, vade sonunda yapılan toplam geri ödeme ise toplam 310.000 TL olarak vatandaşın cebinden bankaya girmiş oluyor!


Güncel olarak konut için uygulanan en düşük kredi faizi ilk kez satışa sunulan konutlara özel olarak %0.79 olarak uygulanıyor. İkinci el konutlar için ise bu oran %0.89 olarak sunuluyor. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum