Erkurtoğlu: ''2020'de Konutların Fiyatları Çok Daha Yükselecek''

AYİDER (ANADOLU YAKASI İNŞAAT MÜTEAHHİTLERİ DERNEĞİ) Başkan Yardımcsı MİMAR Ahmet Erkurtoğlu, konut sektöründeki gelişmeler hakkında açıklamalarda bulundu. Ahmet Erkurtoğlu, konut satışlarının yükselme trendine geçtiğini, sene sonunda 1 milyon bandına ulaşabileceğini söyledi.

Erkurtoğlu: ''2020'de Konutların Fiyatları Çok Daha Yükselecek''
Editor: Hatice Kolçak
16 Ekim 2019 - 11:10

Konut satışlarında meydana gelen artışı değerlendiren Erkurtoğlu, ikinci el konutların vatandaş tarafından daha fazla tercih edildiğini ifade etti.

Emlak Pencerem - 16 Ekim


AYİDER Başkan Yardımcısı Ahmet Erkurtoğlu, ''Ağustos ayıyla birlikte yükselme trendine geçen konut sektöründeki eylül ayı satış rakamlarına baktığımız zaman 150 bin bandına konut satışlarının çıkıyor olması yıl sonunda 1 milyon bandına ulaşabileceğimiz ve hatta bunun bir tık da üzerine çıkılabileceğini gösteriyor.''

Konut satışlarındaki bu artışın, yapılan konut faiz indirimlerinden kaynaklı olduğunu belirten Erkurtoğlu, ''İpotekli konut satışlarındaki yüzde 450’lik artık, konut alıcısının konut üreticilerinin kampanya modellerinden ziyade bankalara yöneldiğini ispatlıyor. Ancak birinci el konuttan ziyade, ikinci el konutlar daha fazla el değiştiriyor. Bunda en büyük etken de 1 milyon TL bandındaki konut fiyatlarının hâlâ konut alıcısı için çok yüksek fiyat oluşturması ki bir öncesine göre inşaat maliyetlerindeki ortalama yüzde 60’lık artışı ve İstanbul’daki arsa stoğundaki sorunu göz önüne alacak olursak, 2020’de daha az konut üretilecek ve bu konutlar da bugünkü fiyatlardan daha yüksek olacaktır.'' dedi.