Reklamı Geç
Eskişehir’de inşa edilen dev helikopter merkezi tesisi...

Eskişehir'de inşa edilen dev helikopter merkezi tesisi açılıyor

Türkiye'nin en büyük helikopter merkezi tesisi için geri sayım başladı. Skorsky helikopterleri için malzeme üretecek olan Eskişehir'de inşa edilen Alp Havacılık Helikopter İş Merkezi 3 Ekim tarihinde törenle açılacak.

02 Ekim 2017 - 08:30

Yerli ve milli üretimde boyut atlaya Türkiye helikopter merkezi açıyor. Eskişehir'de hayata geçirilen devasa fabrikada üretilecek Skorsky yan malzemeleri için kurulan fabrikanın açılışı yarın gerçekleştirilecek törenle yapılacak.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 02 Ekim 2017 - İstanbul

Türkiye'de özellikle savunma sanayide atılımlar 2017'de en üst seviyeye ulaşırken, Eskişehir'de Skorsky helikopterlerine parça üretecek devasa tesisin açılışı yarın yapılacak. 

90 milyon dolarlık bir yatırımla hayat geçirilen Alp Havacılık Helikopter İş Merkezi devasa bir alan üzerinde kuruldu. Tam kapasite faaliyete girecek olan helikopter merkezinde özellikle Sikorsky helikopterlerinin dişli ve dişli kutuları, döner komponentleri, rotor asamblesi, uçuş kumanda sistemi ve iniş takımlarını üretimlerini yapacak.

Alp Havacılık Helikopter İş Merkezi adı altında toplamda 11 bin metrekarelik tesisin, 500 milyon dolarlık iş hacmi yaratması öngörülürken, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi'nde mevcut 23 bin 500 metrekare kapalı alan ve 30 bin metrekare genişleme alanında, 600'ün üzerinde nitelikli personel ve çok sayıda alt yükleniciyle üretim yapan şirket, titanyum, alüminyum, çelik, paslanmaz çelik, bakır alaşımları ve süper alaşımların işlenmesi için son teknolojik altyapısı ve modernize edilmiş üretim bantlarıyla donatıldığı kaydedildi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ ana yükleniciliğinde Sikorsky ile yürütülen Türk Genel Maksat Helikopteri Projesi'nde üretim gerçekleştirirken, 3,5 milyar dolar olan projeyle Türkiye'nin genel maksat helikopter ihtiyacı karşılanmasında büyük rol oynayacağı kaydedildi.

Üretim kapsamında, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğü için 109 T70 Kara Şahin Helikopterlerinin üretileceği bildirildi.

Alp Havacılık, bu çerçevede Black Hawk helikopterlerinde bulunan tüm dişliler, dişli kutuları, pervane mili gövdesi ve ana mil gibi ana uçuş kritik ve dinamik ürünler, bunların montaj grupları, uçuş kontrol mekanizması ve iniş takımlarının da kaynağı olacak.