''EV''DEKİ HESAP ÇARŞIYA UYMADI!!

Emlak Pencerem Genel Yayın Yönetmeni ve Gayrimenkul Uzmanı Hatice Kolçak, konut piyasası ve konut kredisindeki güncel durumu anlattı. Konut fiyatları şu an ne durumda? 0 ve ikinci elde konut kredisi faiz oranları ne seviyede? Konut fiyatları düşecek mi? Ev almak için uygun bir zaman mı? gibi soruların cevapları haberimizin devamında...

''EV''DEKİ HESAP ÇARŞIYA UYMADI!!
Editör: Hakan A.
07 Haziran 2020 - 12:10 - Güncelleme: 07 Haziran 2020 - 12:24
Konut Kredisinde Güncel Durum Ne?

Konut kredi faiz oranları oldukça düşük seviyelere geldi. 0,64 ve 0,74 oranları var şu anda. Sıfır projelerde 0,64 ve ikinci ellerde de 0,74 faiz oranları 3 kamu bankası tarafından kullandırılıyor şu anda. Tabi bu kredinin en önemli özelliği 1 yıl boyunca herhangi bir ödeme yapmıyor olmanız. Dolayısıyla avantajlı bir kredi olanağı olunca da ciddi bir talep oldu. 

2 Günde 15 Bin Talep Geldi

Sayın Berat Albayrak'ın bir açıklaması vardı dün, 2 günde 15 bin talebin geldiğini söyledi. Yani 15 bin kişi kamu bankalarına konut kredisi kullanmak için başvuru yapmış durumda. Geçen hafta başladı zaten biliyorsunuz, dolayısıyla ben bu talebin devam edeceğini, en azından bu faiz oranları devam ettiği sürece talebin yüksek olacağını düşünüyorum. 

Rakamlar Bir Anda Yükseldi

Faiz oranları bu kadar düşünce talep bir anda yükselince fırsatçı satıcılar iş başına geçti. Evlerin fiyatlarını yüzde 20 yüzde 30 yükselttiler. 500 bin liralık daire oldu 600 bin lira, 350 bin liralık daire oldu 400 bin lira gibi. Bir çok vatandaş ev almaya gitti, daha doğrusu herkesin takip ettipi birtakım projeler, mahallesindeki bir bina, bir sürü ilan takip ediyor insanlar. Ev alacak olanlar evde otururken evleri takip ediyordu. Dolayısıyla buradan hareketle tam talep yükseldi, istediğimiz eve kavuşacağız derken kapılar duvar oldu, rakamlar bir anda yükseldi ve bize tanınan o kredi ayrıcalığından yararlanamadık tam olarak. Hem faizden avantaj hem fiyattan avantaj elde edeyim olmuyor ne yazık ki. 

Fiyat nasıl oluşuyor noktasında, fiyatı piyasada arz ve talep belirler. Konut fiyatları da talep yüksek olunca fırsatçı olmasa bile otomatikman fiyatlar yükseliyor, bu kaçınılmaz bir sonuç. Bu basit bir iktisat kuralı aslında. Her türlü mamülde geçerli. 

Ev Almayı Bekleyen Kitle Harekete Geçti

Ev alacak olanlar faizler düşsün de alalım diyordu ama hem fiyatlar hem faiz hem fırsat hepsi bir arada bulmak mümkün değil. Geçen sene faizler 2'lerin üzerindeyken faizler düştü evler yine üstüne koydu. Salgın döneminde bekleyen kitle de harekete geçti, ev alacak olan kitle. Bu da talebi arttıran bir etmen. Talep devam ediyor, devam edecek. Hem aylardır bekleyenler harekete geçti hem de ucuz konut kredisinin olması da şu anda etkili oldu. Şu anda çok uygun kampanyalar var. 

Türk Milleti İçin Ev Çok Kutsal

İhtiyacı olanlar alıyor elbette ki. Bizde ev çok özeldir, hiç bir gayrimenkul yatırımına benzemez. Gayrimenkul diyince aklımıza sadece konut gelmesin. Dükkanı, arazisi, ofis yatırımı herşeyi var ama konut bunlardan ayrışıyor. Türk milleti için ev çok kutsal. Kiracı olmaktan hatta nefret ediyoruz. İlk fırsatta evimiz olsun istiyoruz, biraz da gelirimiz ve birikimimiz varsa ilk işimiz muhakkak ev almak oluyor, yeni evlenenler de bile bu böyle. Bu Türkiye gerçeği bizi diğer dünya ülkelerinden ayıran bir özellik bu. 
 

UYARIYORUM!! "EV"DE Kİ HESAP ÇARŞIYA UYMADI!!
Ev Fiyatları Düşecek Mi?

Fiyatlar yüzde 20 yüzde 30 koydu üstüne. Bu noktada mutlaka ev fiyatları çok çok düşecek, yarı fiyatına düşecek diyorlardı, konut yarı fiyatına düşecek diyorlardı, ben de bunun böyle olmayacağını en azından yakın döneminde ve nedenlerini söylemiştim. Neden böyle düşündüğümü, olan bitenleri hep birlikte görüyoruz şimdi.  

Şu an ki bu durum bir süre daha devam edecek. Çok sıkıntılı bir dönemden geçiyoruz şu anda ekonomik olarakta, evdeyiz, iş kaybı var, dükkanlar kapalı vs çok ciddi işsizlik var. Dolayısıyla alınan kredilerde patlayacak çünkü bankaların elinde ciddi bir stok olacak ama bu yeni birşey değil. Yıllardır bütün bankalar ödenmeyen kredilerden dolayı alınan konutları satışa çıkarıyor. Hepsinin bir gayrimenkul bankası zaten var.

Bankaların Elinde Ne Kadar Konut Var?

İstanbul Gayrimenkul Değerleme'nin paylaştığı, bankaların elinde ne kadar konut olduğuna dair bir analiz var. Bankaların elinde 7150 adet satılık konut var, son 10 yıl içerisinde 2 milyon konut kredisi kapatılmış,  aktif olarak devam eden 2 milyon 280 bin konut kredisi ödenmeye devam ediyor. Bu da şu anda bankalarda satılıkta olan konutların sayısı binde 3 e geliyor. Ne kadar düşük olduğunu gösteriyor bize bu da.  

Ne Olursa Olsun Konut Kredisi Ödeniyor

Kriz dönemlerinde mutlaka verilen krediler ödenmediği zaman bankalar el konuyor, stokları artıyor. Bizi diğerlerinden ayıran özelliğimiz kredi çekip konut almışsak mutlaka bunu ödüyoruz, bir kaynak buluyoruz bir şekilde. Herşeyden feragat ediliyor ve konut kredisi ödeniyor, buna gerçekten çok sadığız. Bugüne kadar hep böyleydi. Türkiye'de konut kredisi mutlaka ödeniyor.

En Sıkıntılı Gayrimenkul Yatırımı Hangisi Oldu?

Gayrimenkul diyince sadece konut akla geliyor, konut yatırımı, oturacağımız evi almak geliyor akla genellikle. Mağazalar, dükkanlar, ofisler, tarla, arsa, arazi herşey gayrimenkulun içerisine giriyor. Bunların içerisinde en sıkıntılı olan bu dönem ticari birimler: dükkanlar, mağazalar, ofisler. Hemen hemen hepsi aylardır çalışmıyor. Kiralar ödenemiyor, bir çoğu dükkanları kapatıyor. İşin ticari boyutunda sıkıntı var. Home office çalışma bu dönem arttı. 3 5 kişilik bir ofisin olmasının anlamı kalmadı artık evde online bir şeklide çalışılıyor, home office makbul hale geldi. Gayrimenkulde fiyat ve talep anlamında şu anda talebin olmadığı ticari üniteler kısmı sıkıntılı, talep yok. Dolayısıyla fiyat anlamında burada ciddi bir düşüş var.

İnşaat Sektörü Uzun Bir Süredir Sıkıntıdaydı

İnşaat sektörü zaten 3 yıldır sıkıntıdaydı, ilk emlaktan başladı hatta dolar şoku ondan öncesinde 2016'nın ikinci yarısından itibaren sıkıntıda olduğunu görmüştük, piyasanın bunu hissetmesi 2 seneye dayanıyor. Konut fiuyatları düşüyor dedim ama ciddi enflasyonla düşen bir konut piyasası yıllardır hakimdi. Ama tabela fiyatına baktığınızda gerileme yok. Yüzde 3 yüzde 5'de kaldı fiyatlar. 3 sene önceki daire 500 binse şimdi 600 650 bin tl olmuştur mutlaka. İyi bir gözlemci olursanız, takip ederseniz, ilan sitelerine bakarsanız oralardan analiz yapabilirsiniz. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum