Ev sahiplerinin haklarını koruyan kira sigortası başladı

Ev sahiplerinin haklarını koruyan kira sigortası başladı

Milyonlarca ev sahibini kiralar ödendi mi korkusuna son verecek yeni döneme girildi. Bundan böyle kiranın ödenememesi durumunda mülk sahiplerinin haklarını koruyacak olan kira sigortası kullanılacak. Uygulama Türkiye'de başladı...

27 Haziran 2017 - 16:29 - Güncelleme: 03 Temmuz 2017 - 09:58

Her ev sahibinin korkulu rüyası olan acaba kiracım kirasını ödeyecek mi sorusunun yanıtını veren yeni bir döneme girildi. Bundan böyle kira sigortası sayesinde ev sahipleri bu korkuyu yaşamayacak. Söz konusu kira sigortası uygulamasına başlandı. Yeni dönemde ev sahipleri sigorta şirketleri aracılığı ile kira sigortası yaptırabilecekler.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 27 Haziran 2017 - İstanbul

Kiranın ödenememesi durumunda mülk sahiplerinin haklarını koruması düşünülen kira sigortası, Türkiye’de aktif olarak kullanıma sunulurken, sigorta şirketleri, tahsil edilemeyen kirayı yüzde 100 olarak mal sahibine ödeyecek. 1.000 lira aylık kirası olan bir mülkün yıllık sigorta primi ise takribi 650 TL.

Konuya ilişkin uygulama Ray Sigorta tarafından hayata geçirildi. Trink kira sigortası isimli ürün ile 22 Mayıs'tan bu yana kullanımda olduğu kaydedildi.

Ürün ile alakalı açıklamada bulunan Kuzey Sigorta’nın Genel Müdürü Derya Gülgeç, kiracının herhangi bir sebeple kirayı ödememesi durumunda mülk sahiplerinin haklarını korumaya yönelik sigorta poliçesinin 22 Mayıs 2017’de başlatıldığını söyledi.  Gülgeç, “İlk 20 günün sonunda 814 mülk sahibi, 321 emlak ofisi çağrı merkezimizi arayarak bilgi aldı ve çok yüksek oranda ürün hakkında memnuniyetlerini bildirdi. Poliçenin tanzimini takiben ilk 3 ay bekleme süresi bulunuyor. Hasarlı arabanın kaskosu yapılamayacağı gibi bu 3 ay bekleme süresi boyunca kira bedellerinin düzenli ödenmesi gerekli. Bekleme süresinin bitmesini takiben olası kiranın ve/veya kiraların ödenmemesi durumunda Trink kira sigorta poliçesi devreye giriyor ve ödenmeyen kiraları her ay mal sahibinin hesabına yatırıyor.” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..