Ev ya da yurt kiralarken mağdur olmayın

Anadolu Ajansı'na açıklama yapan Emlak Pencerem Genel Yayın Yönetmeni Hatice Kolçak, öğrencilerin ev ya da yurt kiralarken dikkatli olmaları konusunda uyarıda bulundu.

Ev ya da yurt kiralarken mağdur olmayın
Editör: Hakan A.
14 Ağustos 2019 - 13:29

Üniversiteyi kazanan öğrenciler için her sene ağustos ayı ev ya da yurt tutmak için önemlidir.Bu zamanlarda hem öğrencileri hem de velileri bir telaş sarar. Ev bulamama korkusu, yurt bulamama korkusu hem ailelere hem de öğrencilere farkında olmadan hatalar yapmaya itebilir.

Oğlum/kızım için kalacağı bir yer bulamazsam dışarda kalır endişesi ile veliler çok düşünmeden hareket ederek kendilerini ilerde zora girecek durumlara sokabiliyorlar.Gayrimenkul Uzmanı ve Emlak Pencerem Genel Yayın Yönetmeni Hatice Kolçak öğrenciler ile velilere bu konuda neler yapabilecekleri konusunda uyarılar yaptı.

Anadolu Ajansı'na açıklama yapan Hatice Kolçak, "Öğrenciler ile veliler kayıt yapma telaşındayken bir yandan da kiralık ev veya yurt bakıyorlar.Çocuklarının kalabileceği bir yer bulduklarında sözleşmeyi okumadan, veya tam incelemeden imzalıyorlarlar.Veliler mutlaka böyle durumlarda sakin kalarak sözleşmeyi eksiksiz okumalıdırlar." dedi.

Özel yurt sözleşmelerinde senet alındığını ifade eden Kolçak, "Yurt sözleşmesi yapılırken senet alınabiliyor. Bu durumda senetler mutlaka nama olmalı ve toplu yapmak yerine tek tek yapılmalıdır.Çünkü öğrenci sene içerisinde yurttan memnun olmayıp ayrılmak istebiliyor bu durumda tek senet yapılması problem olabilir. Bazende öğrenci devlet yurduna başvuru yapıyor ama çıkmaz endişesi ile özel yurda geçiyor önce. Yıl içerisinde devlet yurdu çıktığında ise tüm senenin ücretini veya kalmadığı zamanların da ücretini ödemek zorunda kalabiliyor." açıklamasını yaptı.

Kolçak, ev kiralarken aidat, ısınma gibi ilave maliyetlerinde dikkate alınması gerektiğini söyledi. Kolçak "Ev kiralarken kontrat şartları iyi okunmmalı, ekstra masraflar özellikle sorulmalıdır." dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum