Evden Çıkmadan Konut Kredisi Alınır Mı?

Coronavirüs salgının tüm dünyada hızla yayıldığı bu süreçte, vatandaş evden çıkmayarak kendini izole etmeye çalışıyor. Bu nedenle tapu ve konut kredisi online olarak satın alınıyor. 18 Mart itibariyle tapu işlemleri Web Tapu üzerinden yapılmaya başlandı.

Evden Çıkmadan Konut Kredisi Alınır Mı?
Editör: Hakan A.
02 Nisan 2020 - 11:50
Ülkemizde alınan coronavirüs tedbirlerinden bir tanesi de,  Web Tapu üzerinden konut alım ve satım işlemlerinin yapılabiliyor olması oldu. Bankalar da vatandaşın işlerini kolaylaştırmak amacıyla, pek çok işlemi online üzerinden uygulanabilir hale getirdi. Konut kredisi kullanmak isteyenler, banka şubelerine gitmeden konut kredisi başvurusu yapabiliyorlar.

Emlak Pencerem - 2 Nisan 2020


Tüketici bankaların ve Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünün online hizmetler kapsamında salgın riskinin yüksek olduğu bu günlerde evinden çıkmadan konut kredisi ve konut alım hizmetini tamamlayabiliyor. 

Konutun krediye konut değerinin belirlenmesinde gayrimenkul değerleme firmalarından destek alan bankalar başvuru sonrasında birkaç gün konut değer tespitini bekledikten sonra gelen ekspertiz raporunun ardından tüketicinin kredisine onay vererek online olarak hesabına kredi aktarımını yapıyor. 


Salgına karşı alınan önlemler kapsamında konut değerinin %80’ine kadar olan max kredi kullanabilme oranı %90’a çıktı. Tüketiciler konut değerinin sadece %10’u kadar peşinat vererek kalan kısmı için kredi kullanabiliyor. Bazı bankalar sıfır peşinat kampanyaları dahilinde kalan %10’luk pay için tüketiciye ihtiyaç kredisi sunurak peşinatsız kredi imkanı da sunuyor. 

18 Mart itibariyle tapu işlemlerinin Web Tapu üzerinden de yapılmaya başlamasıyla vatandaşlar, evlerinden çıkmadan bugüne kadar 113.000 işlem yaptı. Bu süre içinde 29.748 konut, online olarak satıldı.14.110 vatandaş da bankalardan konut kredisi alarak Web Tapu üzerinden ev sahibi olurken, 12.483 vatandaş ise kredi için bankalara evini teminat gösterdi.

Kredi Pazarı’nın araştırmalarına göre bankalardaki en düşük konut kredisi faiz oranı olan %0.79 üzerinden 200.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin 10 yıl vadede aylık taksitleri yaklaşık 2.600 TL, toplam geri ödemesi de 330.000 TL oluyor. 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum