Eylül 2018 konut kira artışı hesaplaması / oranı

Konut kiralarına yapılacak zam oranları Eylül'de ne kadar olacak? Eylül ayında yapılacak konut kira artışına ilişkin rakamları açıkladı. 2018 Eylül ayında kira artış oranı hesaplaması belli oldu.

Eylül 2018 konut kira artışı hesaplaması / oranı
Editör: Hakan A.
03 Eylül 2018 - 10:09

Konutta kira artışı için yeni aya girilirken, kira zammı oranı belli oldu. Her ay hesaplanan ve 12 ay boyunca geçerli olan kira artışı rakamlarını öğrenmek için haberimizi okumaya devam edebilirsiniz. Geçtiğimiz ay Ağustos 2018'de kiralara yapılacak zamlı oran yılın en yüksek seviyesinde yüzde 17.41 oranında gerçekleşirken, Eylül'de ise ne kadar kira artış oranı açıklanacağı merak konusuydu. TÜİK tarafından bugün açıklanan 2018 yılı Ağustos ayı enflasyon rakamları ile ira artışı hesaplaması belli olmuş oldu. İşte ev sahibi ve kiracıların merakla bekledikleri kira artış oranı Eylül rakamları.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 3 Eylül 2018 - İstanbul

Milyonları etkileyen ve yakından takip edilen kira artış oranı hesaplaması bugün itibariyle yapılabilecek. Kira artışı hesaplamaları TÜİK tarafından her ayın üçüncü iş günü açıklanan enflasyon rakamları ile belirleniyor. Enflasyon rakamlarına ilişkin Yurtiçi Üretici Fiyatları Endeksi (Yİ-ÜFE) Ağustos ayı rakamlarının belli olmasıyla Eylül'de başlayacak ve 12 ay boyunca geçerli olacak kira artış oranı sözleşmelere yansıyacak.

Kira artışı neye göre, nasıl hesaplanıyor?

Yeni Borçlar Kanunu kapsamında bir önceki kira yılında dikkate alınacak Yİ-ÜFE değişimine bakılmaktadır. Yİ-ÜFE oranınına bakılarak nasıl hesaplanacağı açıklanmamıştır. Ancak bu konuda Yargıtay kararları mevcuttur. 6.Hukuk Dairesinin aldığı  kararda   “Kira artışı üretici fiyat endeksindeki (12 aylık ortalama) artış oranına göre belirlenmelidir” ifadeleri ile kira artışının hangi şekilde yapılacağı kesin olarak uygulamaya konulmuştur.

Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık %6,60 arttı

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2018 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 6.60, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 25.32, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 32.13 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 18.78 artış gösterdi.

Ağustos ayı enflasyon rakamlarına göre 2018 Eylül ayında kira artış oranı Yİ-ÜFE 12 aylık ortalamaya göre %  18.78 olarak uygulanacak.

Not: EmlakPencerem.com uzmanları tarafından vatandaşın bilgilendirilmesi amacıyla hazırlanmıştır. Başka bir sitede yayımlanamaz, aksi durumda kullanım ve yasal haklar hukuki süreçlerle takip altına alınacaktır. 3 Eylül 2018 tarihinde yayımlanan enflasyon rakamlarına göre 12 aylık ortalama alınarak hesaplaması yapılmış kira artış oranları özel haberidir.

Ağustos 2018 enflasyon rakamlarını buradan okuyabilirsiniz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum