Ferit Şahenk, İstinyePark'ı 1 Milyar Dolar bedelle Katarlı fona satıyor

İstanbul'un en önemli Alışveriş Merkezlerinden biri olan İstinyePark AVM resmen Katar merkezli dünyanın en büyük fonlarından biri olan Qatar Holding LLC'ye geçmiş olacak.

Ferit Şahenk, İstinyePark'ı 1 Milyar Dolar bedelle Katarlı fona satıyor
Editör: Hakan A.
23 Kasım 2020 - 09:07
Arap turistlerin lüks alışverişlerinde tercih noktası İstinyePark AVM Katarlı dünya devi fonun olmak üzere. Türkiye'nin dev Holdingleri'nden biri olan Doğuş Grubu bünyesinde faaliyet gösteren İstinyePark Alışveriş Merkezi resmen satıldı. Şahenk, Katarlı dünya devi fona İstinyePark hisselerini satma kararı aldı. Görüşmelerin sürdüğü dünya devi fon, QNB Finansbank'ın da hissedarlarından.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 23 Kasım 2020 - İstanbul


İstanbul'un simge alışveriş merkezlerinden biri olan İstinyepark AVM'de hisse satışı gerçekleşmek üzere. Açıldığı ilk günden bugüne önemli bir müşteri kitlesi edinen, yerli ve yabancı lüks turistin alışveriş noktalarının başında geldiği İstinyeParka'ta el değiştirme yapılacak ve Şahenk, tüm hisselerini Qatar Holding LLC'ye satacak..

Doğuş Grubu patronu Ferit Şahenk, İstinyePark AVM'de bulunan yüzde 42 oranındaki hissesinin tamamını Katar merkezli Dünya devi fon'a Qatar Holding LLC'ye satıyor. Ferit Şahenk, İstinyePark hisselerinin tamamını 1 Milyar Dolar bedelle Qatar Holding LLC'ye satarak dev yatırımlarından bir tanesini daha elinden çıkarmış olacak.

Şahenk’in İstinyePark’ta yüzde 42’lik bir hissesi bulunuyor. Yaklaşık 2 yıl gibi bir süredir satışı konuşulan İstinyePark için Doğuş Grubu patronu Şahenk, bir talip buldu. 1 milyar dolar civarında değer biçilen İstinyePark’taki yüzde 42’lik hisseyi almaya hazırlanan ise dünyanın en büyük fonlarından olan Qatar Holding LLC. Doha merkezli Qatar Holding LLC, Doğuş Turizm Sağlık Yatırımları ve İşletmeciliği Sanayi ve Ticaret AŞ’nin ve dolayısıyla İstinyePark Alışveriş Merkezi’nin ortak kontrolünü devralacak.

Resmi kurumlara da başvuran her iki şirketin önümüzdeki günlerde resmi açıklama yapması bekleniyor. Bilindiği üzere İstinye Park’ın bir diğer ortağı ise Orjin Grubu. Katarlı şirketin, Orjin Grubu ile kalan yüzde 58’lik hisseyi devralmak için görüşme yapıp yapmadığı ise tam olarak bilinmiyor.

Kaynak: Dünya Gazetesi

YORUMLAR

  • 0 Yorum