Gayrimenkul Sertifikası ile madde madde pay satın alma (Videolu anlatım)

İlk defa SPK onaylı, TOKİ öncülüğünde, Park Mavera 3 Projesi ile pay satışı başlıyor. Gayrimenkul Sertifikası nedir, sistem nasıl çalışır, nereden, nasıl satın alınır? Bilinmeyenleriyle madde madde pay satın alma Videolu anlatımıyla 17 soruda gayrimenkul sertifikası.

Editor: Hakan A.
08 Mart 2017 - 19:56 - Güncelleme: 26 Şubat 2018 - 17:10

Türkiye'de ilk kez gerçekleştirilecek Gayrimenkul Sertifikası ile yatırım imkanı sunuluyor. Borsa İstanbul'da 29-31 Mart tarihleri arasında talep toplanmaya başlıyor. Gayrimenkul sertifikası hakkında bilimesi gereken her şey videolu anlatımlarıyla EmlakPencerem.com da

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 8 Mart 2017 - İstanbul

Türkiye genelinde pek çok projede hayata geçirilmesi beklenene Gayrimenkul Sertifikası dönemi resmen başladı. TOKİ'nin öncülüğünde emlak ve konut sektöründe bir ilke imza atılarak yeni bir dönemin kapıları aralanıyor.  Gayrimenkul Sertifikası ilk kez halka sunuluyor. Bu sayede küçük yatırımcıya büyük projelere yatırım yapma, ortak olma fırsatı sunulurken resmen konutta gayrimenkul sertifikası dönemi başladı.

 Sermaye Piyasası Kanunu (SPK) tarafından 2016 tarihinde son kez yenilenen Gayrimenkul Sertifikası arzı tebliği sonrasında, ilk kez bir gayrimenkul projesi kapsamında Gayrimenkul Sertifikası sistemi uygulanmaya başlıyor. Park Mavera 3 Başakşehir projesinde ilk kez uygulanacak olan Gayrimenkul Sertifikası ile pay alım yöntemiyle paranız kadar yatırım yapma fırsatı sunuluyor.

 Gayrimenkul sektöründe yeni bir finansal yatırımı aracı olacak sertifika ile gayrimenkul alacak birikimi olmayan özellikle küçük yatırımcı, gayrimenkul projelerinden pay satın alarak projelere daha toprak aşamasından itibaren ortak olabilme imkanı sağlanıyor. Bu kapsamda bugün satışa sunulan ve  İlk Gayrimenkul Sertifikası pay satışlarının 29-31 mart'ta talep toplama yöntemiyle başlayacağı İstanbul Başakşehir bölgesinde bu yılın Şubat ayında inşaatına başlanan Park Mavera 3 projesi ile halka sunuluyor.

Buna göre, gelir paylaşımı modeliyle TOKİ ve Makro İnşaat işbirliğiyle inşa edilen Park Mavera 3 Projesi’nin belli bir kısmı, paylara bölünecek ve paylar, inşaatın teslim süresi olan 36 ay boyunca Borsa İstanbul’da işlem görecek. 

Elinde yeterli sayıda gayrimenkul sertifikası bulunan yatırımcılar sertifikaları karşılığında diledikleri gayrimenkul veya iş yerinin sahibi olabilecek, elinde yeteri kadar sertifikası olmayan veya mülk talep etmeyen yatırımcılar ise sertifikalarına konu olan yerlerinin ihraççı tarafından piyasa koşullarında satılmasından sağlanacak satış tutarının sertifikaları oranında kendilerine dağıtılmasını tercih edebilecek

Bugün itibariyle startı verilen ama bir o kadarda merak edilen fakat tüketicinin, yatırımcısının hakkında fazlaca bir bilgi sahibi olmadığı Gayurimenkul Sertifikası ile Pay Satın almak, bu enstürümanı parası kadar kullanmak nasıl olacak, nasıl kazandıracak. Emlak pencerem ekibi olarak bu konunun detaylarını sizler için araştırdık.

İşte Gayrimenkul Sertifikası'nın ilk kez uygulanacağı o konut projesi. Proje sayfasında form doldurarak ön talep avantajlarından ve sertifika hakkında bilgi almak için müşteri temsilcisi ile görüşmenizi yapabilirsiniz.

İşte 17 maddede videolu anlatımlarıyla Gayrimenkul Sertifikası hakkında bilmesi gereken herşey....

- Gayrimenkul sertifikası nedir?

- Gayrimenkul Sertifikası Sistemi nasıl çalışıyor?

- Gayrimenkul Sertifikası nedir? Şeffaf, etkin ve güvenilir midir?

- Gayrimenkul Sertifikasının amacı nedir, m2 m2 daire satmak mı?

- Gayrimenkul Sertifikası almak için ne kadarlık bütçe gerekli?

- Peki Gayrimenkul Sertifikası ile ne kadar kazanacağım veya zarar eder miyim?

- Türkiye'nin her tarafından Gayrimenkul Sertifikasına yatırım yapabilir miyim?

- Gayrimenkul Sertifikasıyla ev alabilir miyim?

- Gayrimenkul Sertifikası helal bir yatırım aracı mıdır?

- Aldığımız Gayrimenkul Sertifikası herhangi bir daireye mi ait olacak?

- Gayrimenkul Sertifikasının Borsa da işlem görmesinin amacı nedir?

- Toki garantörlüğü neleri kapsıyor?

- Proje nerede yapılıyor, projeye ilişkin kısa bilgi verir misiniz?
    
- Nasıl Gayrimenkul Sertifikası alabilirim?

- Gayrimenkul Sertifikası satmak için proje sonunu beklemek zorunda mıyım?

- Proje bitimine kadar beklersek elimizdeki Gayrimenkul Sertifikası ne olacak?

- Açık arttırmalara ilgi nasıl olacak?

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum