Reklamı Geç
Günübirlik kiralık evlerde bunu yapmayan yandı (Yeni KHK’da bu...

Günübirlik kiralık evlerde bunu yapmayan yandı (Yeni KHK'da bu da var)

Günübirlik evi olanlar bu habere dikkat! Olağanüstü Hal Kapsamında 678 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile günübirlik kiralık evlerde (Günlük kiralık evler) bunu yapana büyük para cezası uygulanacak.

22 Kasım 2016 - 13:01

Günübirlik kiralık evi olanlar bu habere dikkat! Yeni KHK kapsamında günlük kiralanabilir evler için düzenlemeye gidildi. Karar Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak resmen yürürlüğe girdi.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 22 Kasım 2016 - İstanbul

Bu sabah Resmi Gazete ile yayımlanan Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname (Yeni KHK) düzenlemesi ile günü birlik ev kiralayanlara zorunlu tutulacak işlemler hakkında düzenlemeye gidildi.

Gayrimenkul sektöründe artarak devam eden küçük evler ve bu evlerin günübirlik kiralanmasına yönelik yeni bir yasa bugün itibariyle yürürlüğe girdi. Yatırımcıyı ve kiralayacak kişiyi ve bu işte aracılık yapanlar dikkat! Günlük kiralık evler için "kimlik belgesi" zorunluluğu getirildi.

 Günübirlik ev kiralayanlar, bu evlerden para kazananları yakından ilgilendiren haberin ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı. Uzun zamandır sorun olmaya devam eden, gerek maliye gerekse hükümet kanadı tarafından son zamanlarda üstünde ehemmiyetle durulan konulardan birisi günlük kiralanabilir evler. Bu evleri terör amaçlı kullananların yanı sıra, fuhuş ve yasadışı işler için kullanılmasında oranların artması neticesinde, hükümet yeni bir düzenlemeye giderek kimlik belgesi zorunluluğu getirdi.

Bundan böyle günlük kiralık evleri kullananların kimlik bilgileri alıncak. Bu kapsamda teröre yardım ve yataklık edilmesinin önüne geçilecek. Resmi Gazete'de bugün ilan edilen duyurular araısnda bulunan 678 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kapsamında günübirlik kiralık evler ile alakalı olarak özel bir düzenlemeye imza atıldı.

Kanun ile alakalı yapılan düzenlemede şu ifadelere yer verildi;

26/6/1973 tarihli ve 1774 sayılı Kimlik Bildirme Kanununun 2 nci maddesinin birinci fıkrasına “bekar odaları,” ibaresinden sonra gelmek üzere “günübirlik kiralanan evler,” ibaresi eklenmiştir.

Kanunu yerine getirmeyene büyük para cezası!

Yasalaşan kanun maddesinde bu yasa kapsamında zorunluluğu yerine getirmeyenlere yönelik 10 Bin liraya kadar para cezası verileceği kaydedildi. Kanunda ayrıca, anlık veri göndermeyen veya gerçeğe aykırı kayıt tutanlara 5 bin lira idari para cezası uygulanacağı yasayla sabitlendi. İhlal edilen kanun dışı işlemlerin devam etmesi durumunda ise işletme ruhsatları iptal edilecek. Ayrıca bu maddeye göre verilen idari para cezaları, tebliğinden itibaren bir ay içinde ödeneceğinin altı çizildi.

BUGÜN YAYIMLANAN RESMİ GAZETE İLANI; YENİ KHK İLE ALAKALI TÜM METNİ BURADAN OKUYABİLİRSİNİZ

- Son dakika Meslekten ihraç edilenler, KHK haberi! İşte ihraç edilen 9 Bin 977 kişinin isim listesi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..