Hatice Kolçak: Kirada TL'ye dönüşte ek vergi yükümlülüğü olmamalı

EmlakPencerem.com Genel Yayın Yönetmeni Hatice Kolçak, CNN Türk canlı yayınında kiralarda TL'ye dönüş konusunu değerlendirirken, ek vergi yükümlülüğüne dikkat çekti! İşte Dövizle kiraya sonlandıran karar sonrasında vatandaşın merak ettikleri.

Hatice Kolçak: Kirada TL'ye dönüşte ek vergi yükümlülüğü olmamalı
Editor: Hakan A.
17 Eylül 2018 - 15:00

Özellikle Alışveriş Merkezleri'nde dövizle ödenen yüksek kiralar sonrasında Başkan Recep Tayyip Erdoğan imzalı kararname dövizle kiraya son verildi. Yeni dönemde dövizle kira ödemesi yapılmayacak. Son günlerin önemli konularından biri olan Dövizle kiraya son veren karar sonrasında kiracılar TL'ye dönmeye başladı. Fakat TL'ye dönüşlerde gerek mal sahiplerinin gerekse kiracıların kafaları karışık. 

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 17 Eylül 2018 - İstanbul

Döviz ile yapılan kira sözleşmeleri Türk Lirasına nasıl dönecek, hangi kur dikkate alınarak güncelleme yapılacak? EmlakPencerem.com Genel Yayın Yönetmeni Hatice Kolçak, CNN Türk canlı yayınında yorumladı.

30 gün içinde uygulama nasıl olacak kur nasıl belirlenecek?

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından bir uygulama tebliği bekliyoruz. Henüz yayınlanmadı ve 30 günlük süre içinde hangi kur ve hangi kriterlere göre sözleşmeler yenilenecek netleşmiş değil. Tabiiki karşılıklı olarak her iki taraf irade göstererek kur üzerinde anlaşma yapabilir ve anlaşma sağlayabililer.

Ev sahipleri ne düşünüyor?

Tebliğin çıkmaması fırsatçılara da fırsat doğurmuş durumda. Bu tebliğin belirlenmesi bu anlamda çok önemli.Döviz ile yapılan sözleşmelere baktığımızda daha çok AVM, rezidans ve Organize Sanayi Bölgeleri karşımıza çıkıyor. Karşılıklı irade hangi kur ve hangi TL rakamından belirlenemediği durumlar için açıkçası Maliye Bakanlığı tebliğini bekliyoruz. 

Ek Vergi Yükümlülüğü olmamalı

Ayrıca yenilenen kira sözleşmeleri ile karşımıza yeni vergiler çıkarmı örneğin Damga Vergisi gibi kafa karıştırıcı düşünceler var. Eski sözleşmelerin TL'ye çevrilirken Damga Vergisi gibi ayrı bir vergi yükü doğurmaması gerekiyor. Uygulama yönetmeliğinde bunun dikkate alınacağını düşünüyorum.

Kira ve satılık fiyatlarını artırırmı?

Gayrimenkulün bir piyasa değeri bir rayiç değeri var. Karşılıklı mutabakata varılmaz ise önümüzde ki günlerde kira tespit davaları, uyarlama davaları ile karşılaşacağız. Bu noktada bilirkişi piyasa değerine bakacaktır. Kira ve satılık fiyatlarını artıracağını düşünmüyorum. Çünkü bu düzenlemenin iki önemli amacı var. Birincisi, Türk Lirasının değerini korumak, ikincisi dövizin iniş ve çıkışından dolayı mağduriyetleri önlemek. Bunu sağlayamaz fırsatçılık yaparsak yeni mağduriyetler oluşturmuş oluruz. 

Kira artışı neye göre yapılacak?

Kira artışı sözleşme yenileme tarihine gelindiğinde yıllık enflasyon rakamlarına bakılarak artış yapılır.

Hatice Kolçak'ın CNN Türk ekranlarında yaptığı değerlendirmeyi altta verilen videodan izleyebilirsiniz.

hatice kolçak cnn türk kirada tl'ye dönüş açıklaması

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum