Hitachi kaça satıldı?

Japonya'nın beyaz eşya devi Hitachi ile Arçelik arasında imzalanan anlaşmanın detayları belli oldu. Peki Arçelik, Hitachi markasını ne kadar paraya satın aldı?

Hitachi kaça satıldı?
Editör: Hakan A.
16 Aralık 2020 - 18:15
Dünya'nın önemli ev eşyası markaları arasında yer alan Japon Hitachi ile Arçelik arasında büyük anlaşma nihayete erdi. Yapılan görüşmelerde 40 yıllık marka kullanım hakkını satın alan Arçelik, Hitachi için ne kadar para ödeyecek? İşte detayları...

Emlak Pencerem - Ekonomi Haberleri  - 16 Aralık 2020 - İstanbul


Türkiye'nin beyaz eşya konusunda en eski ve en güvenilir markalarından biri olan Arçelik, bünyesine yeni bir markayı ekledi. Uzun süren görüşmelerin peşinden nihai satış anlaşması dün gerçekleştirildi. Bugün KAP'a yapılan açıklamada Arçelik-Hitachi anlaşmasının detayları paylaşıldı.

Hitachi kaç paraya satıldı?


Japonya'nın köklü elektrikli ev aletleri üreticisi markalarından biri olan Hitachi Resmen Arçelik çatısı altına girdi. Dev satın alma işleminde imzalar atılarak KAP üzerinden duyurusu kamuoyuna yapılırken, en fazla merak edilen konu ise markanın değeri oldu. Peki Arçelik, Hitachi için ne kadar ödedi?

MARKA KULLANIM HAKKI 40 YIL OLACAK

Marka Lisans Sözleşmesine göre, Şirket, "Hitachi" markasını Japonya hariç dünya çapında kullanma hakkı için Hitachi GLS'ye lisans ödemesi yapacak olup; en az 15 yıl boyunca geçerli olmak üzere, 10'ar yıllık dönemlerde yapılacak müzakerelerde tarafların koşullarda anlaşmasına bağlı olarak 40 yıla kadar marka kullanma hakkına sahip olabilecektir. Ayrıca, Teknoloji ve Ürün Markası Lisans Sözleşmelerine göre, Şirket belirli teknolojilerin, fikri mülkiyetin ve teknik bilginin kullanılması için teknoloji sağlayan iş ortaklarına teknoloji lisans ücreti ödeyecektir. Hisselerin %60'ı için işlem bedeli net nakit/borç hariç ve tüm azınlık hakları dahil 300 milyon USD'dır. Devrin gerçekleşeceği kapanış tarihinde net işletme sermayesi ve net borç seviyesindeki değişime bağlı olarak fiyat düzeltmesi yapılacaktır. Hitachi GLS kapanışa kadar bağlı şirketlerdeki azınlık hisselerinin bir kısmını satın alabilir. Bağlı şirketlerdeki kapanış tarihi itibarıyla kalan azınlık hisseleri payına isabet eden değere göre fiyat düzeltmesi yapılacaktır.

Devralınacak Hitachi ev aletleri iş kolunun 31 Mart 2020 tarihinde sonra eren mali dönemindeki (FY2019) konsolide net cirosu yaklaşık 1 milyar ABD Doları, FAVÖK'ü yaklaşık 70 milyon ABD Doları seviyesindedir. Şirketlerin 3.800'e yakın çalışanı bulunmaktadır. Devir sonrası ürün gamının kurutucular, bulaşık makineleri, ocak, davlumbaz, fırın ve diğer küçük ev aletleri ile genişletilmesi öngörülmektedir.  İşlemin tamamlanması sözleşmelerdeki düzenleyici otoritelerinin onaylarının alınması dahil kapanış koşullarının gerçekleşmesine bağlı olup, işlemlerin 1 Nisan 2021'e kadar tamamlanması planlanmaktadır. 

Türkiye'nin dev beyaz eşya üreticisi Arçelik, Japon ev aletleri şirketinin ünlü markası Hitachi için 300 Milyon Amerikan Doları ödeyeceği kaydedildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum